2017/12/14

10 największych lotnisk w Polsce


10. Port lotniczy Lublin

Port lotniczy w Świdniku obsługuje aglomerację lubelską. Jego budowa zaczęła się w 2010 roku. Ukończono ją pod koniec 2012 roku. Lublin Airport jest najmłodszym lotniskiem w Europie. Zbudowane od podstaw i cieszy się coraz większą popularnością. Jak wynika z danych z 2016 roku, z usług lotniska korzystało 377,6 tys. osób                                                                                              

9. Port lotniczy Szczecin Goleniów

Na kolejnym miejscu listy znalazł się port lotniczy Szczecin Goleniów. Zlokalizowany niedaleko wsi Glewice. Jest oddalony o 46 km od centrum Szczecina. Lotnisko cieszy się znaczną popularnością, jedynie w 2016 roku obsłużyło 467,9 tys. osób. Zbudowano je w latach 1953-1956.                                      

8. Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”

Prace nad budową nowego terminala zaczęły się w 2010 roku, a zakończono je w 2011 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 17 kwietnia 2013 roku. Ten międzynarodowy port lotniczy znajduje się w województwie podkarpackim, dokładnie we wsi Jasionka 14 km od centrum miasta. Port w Jasionce zyskuje na popularności. Dysponuje zaraz po Okęciu najdłuższą drogą startową, która ma wymiary 3200 x 45 m. W 2016 roku lotnisko obsłużyło 664 tys. ludzi.                                 

7. Port Lotniczy Poznań-Ławica

Port Lotniczy Poznań-Ławica to jedno z najstarszych lotnisk w Polsce. Zbudowano je w 1913 roku na potrzeby wojska. Było przez nie użytkowane do 2009 roku. To międzynarodowe lotnisko leży 7 km od centrum Poznania. Cieszy się dość dużą popularnością, w poprzednim roku obsłużyło 1,71 mln osób.                           

6. Port lotniczy Wrocław-Strachowice

Na kolejnym miejscu znalazł się Port lotniczy Wrocław-Starachowice. Leży we Wrocławiu 10 km od centrum. Posiada drogę startową o wymiarach 2503 m x 45 m. Lotnisko wybudowano w 1938 roku na osiedlu Starachowice. Przeznaczone było na potrzeby wojska niemieckiego. Port lotniczy Wrocław-Starachowice w 2016 roku obsłużył 2,42 mln osób.                                                                                        

5. Port lotniczy Warszawa-Modlin

Jednym z największych lotnisk w Polsce jest także Port lotniczy Warszawa-Modlin. Znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckiem i korzysta z niego aglomeracja warszawska. Znajduje się 35 km od centrum Warszawy. Do dyspozycji pasażerów są loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych, rejsy czarterowe oraz loty krajowe. Regularne połączenia realizuje linia Ryanair. Port lotniczy Warszawa-Modlin powstał w 2012 roku na bazie wcześniej funkcjonującego lotniska wojskowego zbudowanego w latach 1940-2000. Lotnisko stale zyskuje na popularności. W 2016 roku obsłużyło 2,86 mln ludzi.                                                                                                                                     

4. Port lotniczy Katowice-Pyrzowice

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice powstał w 1966 roku w miejscu dawnego zbudowanego przez III Rzeszę lotniska zapasowego. Położone jest w Pyrzowicach 30 km od centrum Katowic. Ten port lotniczy dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych jakie są w Polsce. Liczy sobie 3200 m x 45 m. Lotnisko jest bardzo popularne. W minionym roku z jego usług skorzystało 3,22 mln osób.                                                                                                                                

3. Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo

Port lotniczy Gdańsk-Rębichowo znalazł się na kolejnym miejscu naszej listy. Położony jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia 10 km od centrum Gdańska oraz Sopotu. Jest dostępny w pobliżu trójmiejskiej obwodnicy. Gdańskie lotnisko pełni funkcję zapasową dla lotniska Chopina. Powstało w 1974 roku i jest niezwykle popularne. W minionym roku obsłużyło aż 4 mln pasażerów.                                                 

2. Port Lotniczy Kraków-Balice

Na drugim miejscu pod względem liczby pasażerów znalazł się Port Lotniczy Kraków-Balice. Jego początki sięgają 1964 roku. Kraków Airport jest największym regionalnym lotniskiem w Polsce. Znajduje się na południu kraju 11 km od Krakowa. Dysponuje drogą startową o wymiarach 2550 x 60 m. W 2016 roku lotnisko obsłużyło aż 4,98 mln ludzi. Jak widzimy, cieszy się ogromną popularnością wśród podróżujących.                                                                                        

1. Lotnisko Chopina w Warszawie

Jest najbardziej znanym i kojarzonym lotniskiem w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością. Pod względem liczby pasażerów korzystających z jego usług znalazło się na najwyższym miejscu. W 2016 roku obsłużyło aż 12,84 mln ludzi. To prawdziwy rekord. Zlokalizowane jest w dzielnicy Włochy w Warszawie. Dawniej funkcjonowało pod nazwą Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Początki jego aktywności przypadają na 1934 rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz