2016/02/28

niezalezna.pl - strefa wolnego słowa 28 lutego 2016 Gazeta Polska | Nowe Państwo | Gazeta Polska Codziennie | VOD Wydarzenia Opinie Wideo Blogi Polska Świat Gospodarka Sport Historia Kultura Media Prezydent Duda o przecieku z Komisji Weneckiej: Jakie były intencje?

Dodano: 28.02.2016 [20:48]
Prezydent Duda o przecieku z Komisji Weneckiej: Jakie były intencje? - niezalezna.pl
foto: Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl
– Jaka (...) jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej właśnie znajduje się w gestii mediów, a nie wtedy dopiero, kiedy w sposób oficjalny zostaje przysłany do inicjatora, czyli do polskiego rządu? – zastanawiał się prezydent Andrzej Duda, pytany o publikację w sobotę rzekomego projektu opinii Komisji Weneckiej, dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Prezydent był pytany o Komisję Wenecką przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Tatrzańskiej Łomnicy. Tam Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską.
 
Z tego co wiem, nie jest to jeszcze oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej. Że jest to jakiś przeciek, być może z samej Komisji Weneckiej (...) Gdyby się okazało, że jest to przeciek z Komisji Weneckiej, to muszę powiedzieć, że ogromnie nad tym ubolewam. Przyznam, że nie rozumiem tej sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia. Zwłaszcza, powtarzam, gdyby pochodziło to od samej Komisji. Bo pytanie – jaka w związku z tym jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej właśnie znajduje się w gestii mediów, a nie wtedy dopiero, kiedy w sposób oficjalny zostaje przysłany do inicjatora, czyli do polskiego rządu(…) Mogę powiedzieć tylko tyle, bo tego jestem pewien, że polskich rząd do oficjalnego stanowiska Komisji Weneckiej się odniesie 
– stwierdził prezydent Polski.

Jaki ujawnił wczoraj portal niezalezna.pl, jeżeli „przeciek” projektu opinii Komisji Weneckiej jest autentyczny, oznacza to, że komisja nie uwzględniła analizy prawnej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Taka analiza została dostarczona, jednak żaden z postulatów dokumentu nie został uwzględniony przez prawników z zagranicznej instytucji. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że analiza została przygotowana przez sędziów TK wybranych przez nowy parlament.

W analizie tej czytamy m.in.
 
Prezydent nie jest związany wyrokiem (Trybunału Konstytucyjnego - red.) w stosunku do osób, nad którymi Sejm procedował w dniu 8 października 2015 r. Wyrok zobowiązuje go do niezwłocznego przyjmowania ślubowania od osób wybranych do pełnienia funkcji sędziego TK, ale w zakresie generalno-abstrakcyjnym. Trybunał nie ma kompetencji do nakazywaniaPrezydentowi RP określonego zachowania się. Nie można tez jako nakazu czytać wywodów z uzasadnienia.

Sprawa wyboru sędziów TK i kwestia wykonania wyroku k 34/15 jest tym samym zamknięta. Zarzuty o brak wykonywania wyroku TK są bezpodstawne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz