2020/03/22

Wielkanoc w dobie koronawirusa. Dekret Watykanu

Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin, mogą być natomiast przełożone na później msza święta krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, a także procesje i "wyrazy ludowej pobożności", które ubogacają Wielki Tydzień - wynika z dekretu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Z kolei prezydium Konferencji Episkopatu Polski nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów.W związku z pandemią koronawirusa Watykan wydał specjalne dekrety w sprawie tego, jak w dobie kryzysu ma wyglądać celebrowanie zbliżającego się Triduum Paschalnego i Wielkanocy.Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej" - czytamy w komunikacie przesłanym przez Konferencję Episkopatu Polski.
W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale bez ludzi. Gest umycia nóg, a także procesje na zakończenie mszy powinny być pominięte. Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum.
W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" - podaje dekret.
W czasie Wigilii Paschalnej, "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje 'Liturgia Słowa'. W czasie 'Liturgii chrzcielnej' należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje 'Liturgia Eucharystyczna'" - podaje Kongregacja.
Zgodnie z dekretem wszelkie "wyrazy pobożności ludowej i procesje", które ubogacają Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, mogą zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września. Decyzję w tej sprawie może podjąć biskup diecezjalny.

KEP nie zaleca święcenia pokarmów

Z kolei Prezydium KEP nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. "Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350" - czytamy w dokumencie, do którego jest dołączona treść obrzędu błogosławieństwa posiłku.

Prezydium podkreśliło również, że w Wigilię Paschalną i w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz