''Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Lokalnie grad'' - podano w komunikacie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
Pogoda na 21 czerwca
Z kolei ostrzeżenia przed burzami z gradem pierwszego stopnia obowiązują w pozostałych 11 województwach Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, miejscami do 25 mm, a w pasie od Śląska do centrum kraju do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25 st., 27 st. na północy do 28 st., 30 st. na pozostałym obszarze kraju i do 31 st. miejscami na południowym zachodzie i południu kraju. Chłodniej na wybrzeżu: 22 st., 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, niewykluczone porywy do około 100 km/h.
Burze w Polsce
Jak podają Polscy Łowcy Burz, po kulminacyjnej fali upałów w Polsce (termometry w czwartek sięgać będą 30°C/31°C), do Polski napłynie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, co spowoduje dynamiczny spływ dużo chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W czwartek należy spodziewać się dynamicznej pogody z opadami gradu (2,5-4 cm), ulewnym deszczem, silnymi porywami wiatru, a nawet ryzykiem powstania trąby powietrznej w części województw południowych, częściowo południowo - zachodnich, środkowych, północno – wschodnich i częściowo wschodnich. W czasie burzy nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, należy zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie,unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów.
RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz/DG
+++ BURZOWE I GORĄCE / UPALNE PROGNOZY NA CZWARTEK. NASTĘPNIE CZEKA NAS ZNACZNE OCHŁODZENIE +++
Od kilku dni znajdujemy się w stosunkowo stabilnym okresie synoptycznym. Znad Atlantyku Północnego i Europy Zachodniej dalej w kierunku wschodniej części kontynentu europejskiego obserwowana jest rozbudowana rozległego wału wysokiego ciśnienia o osi równoleżnikowej, który w czwartek zostanie przerwany przez pogłębiającą się zatokę niżową. To właśnie za dwa dni czeka nas kulminacyjn...
Zobacz więcej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz