2019/04/16

niewygodne.info.pl

     Brakuje lekarzy, SOR-y to umieralnie, a długi szpitali rośną w zabójczym tempie. Polska służba zdrowia zdycha!
poniedziałek, 15.04.2019 r.
  
foto: sasint (Pixabay.com / CC0)
Polskie szpitale coraz mocniej pogrążają się w spirali długów. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Ministerstwa Zdrowia na koniec 2018 roku całkowite zadłużenie publicznych szpitali wyniosło rekordowe 13,7 mld złotych. Niepokoi nie tylko sama kwota, ale również tempo wzrostu zadłużenia. Okazuje się bowiem, że w ciągu ubiegłego roku kwota całkowitego długu polskich szpitali i ośrodków zdrowia (ok. 520 publicznych placówek) wzrosła aż o 17 proc.!

"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował kilka dni temu tekst, z którego wynika, iż finansowa kondycja publicznych placówek służby zdrowia w naszym kraju jest fatalna. Okazuje się, że na koniec 2018 roku publiczne lecznice były zadłużone na rekordową sumę 13,7 mld złotych.
     
r e k l a m y

       
Bardzo niepokojące jest tempo wzrostu szpitalnego długu. W ciągu ubiegłego roku kwota całkowitego długu polskich szpitali i ośrodków zdrowia zwiększyła się bowiem o 2 mld złotych, co w ujęciu procentowym stanowiło skok aż o17 proc.! W tym kontekście warto przypomnieć, że tempo wzrostu PKB oscylowało zaledwie wokół 5 proc.

Jeśli do problemów z rosnącym zadłużeniem dodamy jeszcze 
dramatyczny deficyt lekarzy w naszym kraju (coraz więcej lekarzy osiąga wiek emerytalny i nie ma ich kto zastąpić z młodego pokolenia), to okaże się, że polska służba zdrowia de facto zdycha! Zamykane lub zawieszane są kolejne specjalistyczne oddziały (ostatnio we Włocławku podjęto decyzję o zawieszeniu działalności oddziału chirurgii dziecięcej), a na SOR-ach brakuje lekarzy do udzielania pomocy (w ponad 200-tys. Radomiu szpitalny SOR musiał ograniczyć działalność właśnie z powodu braku lekarzy). O wielomiesięcznych terminach wizyt u specjalistów nawet nie będę wspominał.
  
r e k l a m y


W przeciągu całego 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Od czasu zakończenia II wojny światowej był to najgorszy rok, jeśli chodzi o liczbę zgonów. Niestety wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie pod tym względem jeszcze gorszy. Statystyczna długość życia Polaków przestała rosnąc. Już w 2017 roku średnia długość życia kobiet w naszym kraju skróciła się o 1,5 miesiąca. Pośrednią tego przyczyną może być utrudniony dostęp do sprawnej służby zdrowia. W tym kontekście potężne i rosnące w szybkim tempie zadłużenie szpitali oraz deficyt lekarzy to problemy, które powinny być rozwiązane w pierwszej kolejności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz