2019/04/28

Trening mózgu pomaga przywrócić jego pełną sprawność

   Naukowcy z D'Or Institute for Research and Education opracowali technikę treningu mózgu, która może pomóc w komunikacji między jego obszarami. Badanie to może prowadzić do przełomu w leczeniu chorób i urazów neurologicznych, takich jak udar i choroba Parkinsona. Theo Marins, autor badań i naukowiec z dziedziny biomedycyny, twierdzi, że dotychczasowe efekty badań są zaskakujące. Odkrycie to pokazuje jak szybko ludzki mózg zmienia swoje strukturalne i funkcjonalne połączenia pod wpływem odpowiednich bodźców w postaci ćwiczeń.

„Neurofeedback” to doskonały sposób na lepsze badanie głębszych procesów adaptacji mózgu. Technika ta pozwala regulować aktywność mózgu w czasie rzeczywistym, a tym samym szybko zdobywać nad nim kontrolę. Taka zdolność pozwala lepiej radzić sobie z upośledzonymi obszarami mózgu związanymi z takimi stanami, jak depresja i długotrwały ból. Dokładnym celem badania było zwiększenie aktywności obszaru mózgu zaangażowanego w ruchy rąk. Zespół badawczy zgromadził 36 zdrowych uczestników, którzy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie ruchu, zamiast faktycznego poruszania ręką.

Faktyczne ćwiczenia wykonało 19 osób, a pozostałe 17 było grupą kontrolną, która używała placebo. Naukowcy zbadali mózgi uczestników przed i bezpośrednio po treningu, który trwał około 30 minut. Obrazowanie przeprowadzono w celu zbadania wpływu neurofeedbacku lub placebo na sieci mózgowe i komunikację.
Wyniki pokazują, że część mózgu łącząca lewą i prawą półkulę wykazywała zwiększoną stabilność, a sieci modulujące ruchy ciała stawały się wyraźniejsze. Technika treningu mózgu miała również pozytywny wpływ na ogólny stan mózgu, który działał nieprawidłowo w wyniku udaru, depresji czy choroby Parkinsona. Badani z grupy kontrolnej nie wykazywali żadnych wyraźniejszych zmian.

Autorzy badania twierdzą, że odkrycie może być przełomowe dla neurologii. Nowa terapia jest prosta w zastosowaniu, a jej wykorzystanie jest niekosztowne. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, które pokażą dokładniejszą korelację między ćwiczeniami a sprawnością mózgu.
        

Źródło: 

https://www.techtimes.com/articles/241497/20190415/scientists-develop-brain-trai...                                                                                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz