Oczy mogą dużo powiedzieć na temat naszego zdrowia. Nie tylko o tym, czy coś nam dolega, ale także na jakie choroby jesteśmy podatni. Zobacz, na co zwrócić uwagę.
#1
Brązowe plamki na tęczówce mogą oznaczać uszkodzenie wątroby.
#2
Irydolodzy (lekarze zajmujący się oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu oczu) ostrzegają, że małe źrenice (oczywiście nie chodzi o źrenice zwężone pod wpływem światła) świadczą o skłonnościach do chorób żołądka.
#3
Zbyt duże źrenice wskazują na za małą ilość snu lub/i nerwicę.
#4
Wąskie pierścienie wokół tęczówki oznaczają zaburzenia przyswajania wapnia.
#5
Żółte plamki na tęczówkach świadczą najczęściej o zaburzeniach nerek.
#6
To normalne, że czerwone plamki na białkach oczu pojawiają się sporadycznie. Jednak jeśli naczynka pękają często, zazwyczaj oznacza to problemy z wysokim ciśnieniem.
#7
Najczęstszą przyczyną takich infekcji, podrażnień i zaczerwienienia są kosmetyki lub alergia. Czasami jednak opuchnięte powieki wskazują na zaburzenia układu wydalniczego, szczególnie nerek.
#8
Opuchnięta górna powieka często oznacza początek problemów z woreczkiem żółciowym.
#9
Zdrowe białko oka ma białą, połyskującą barwę. Jeśli pojawia się na nim żółty odcień, może to świadczyć o żółtaczce i chorej wątrobie, albo o kamicy pęcherzyka żółciowego. Lepiej tego nie bagatelizować i od razu udać się do lekarza.
#10
Osoby z brązowymi tęczówkami mają większe tendencje do zaburzeń przemiany materii, problemów z krążeniem, schorzeń przewodu pokarmowego oraz chorób nowotworowych.
#11
Osoby o oczach niebieskich lub szarych są bardziej narażone na bielactwo i czerniaka. Co ciekawe, badania wykazały, że osoby o jasnych oczach, które przeniosły się z Europy do Ameryki Południowej częściej chorowały na nowotwory skóry.
#12
Z kolei osoby z brązowymi oczami mieszkające w Skandynawii częściej zapadają na gruźlicę, infekcje, zaburzenia immunilogiczne i depresję.
#13
Posiadacze niebieskich oczu częściej odwiedzają okulistów i częściej mają zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). To choroba doprowadzająca do ślepoty u osób powyżej 50 roku życia. Do tej pory nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.
#14
Wbrew fałszywym przekonaniom, dwukolorowa tęczówka wcale nie świadczy o żadnej chorobie. Ma ją tylko 1% społeczeństwa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz