Ból głowy to tak powszechna dolegliwość, że przyzwyczailiśmy się już, że co jakiś czas dotyka każdego z nas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że istnieją różnego jego rodzaje i przyczyny.
Mając świadomość tego, co wywołało ból, łatwiej jest sobie z nim poradzić. Niektóre typy bólu mogą oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne, zaś inne wymagają jedynie pewnych prostych działań, a nie będą się powtarzały.
Typ 1. Ból alergiczny
Uczulenia to jedna z najczęstszych przyczyn bólu głowy zwłaszcza, jeśli łączy się z zatkaniem zatok i wzrostem ciśnienia w nich. Tego rodzaju bólowi często towarzyszy łzawienie i swędzenie oczu.
Ból obejmuje często całą twarz, a nawet całą powierzchnię czaszki. U osób, u których objawy uczulenia nasilają się sezonowo, bóle głowy pojawiają się w tym samym okresie, co alergia.
Aby uśmierzyć tego rodzaju bóle, najlepsze są leki antyhistaminowe i kortyzon – dostępne na receptę.
Typ 2. Ból od zatok
Infekcja zatok często prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrz czaszki, co powoduje ból. Podobny mechanizm ma miejsce podczas przeziębień. Ból pojawia się najczęściej w okolicach oczu, w dolnej części czoła i na polikach. Staje się silniejszy w ciągu dnia.
Aby wyleczyć zatoki, najczęściej konieczne są antybiotyki i leki na obkurczenie błony śluzowej nosa.
Jeśli tego rodzaju objawy są u Ciebie częste, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem i ustalić, czy nie jest to wina krzywej przegrody nosowej.
Typ 3. Lęk
Ból na tle stresowym często zaczyna się w górnej części czoła i „promieniuje” w inne rejony. Wynika z nagromadzenia wielu emocji lub przemęczenia.
Jeśli chcesz uniknąć go w przyszłości, powinieneś nauczyć się technik relaksacyjnych, takich jak np. oddychanie medytacyjne.
Zadbaj też o odpowiednią ilość snu i czas na odpoczynek po pracy.
Typ 4. Ból klasterowy
To wyjątkowo silny ból głowy. Często jest opisywany jako „kłujący” czy „palący”. Najczęściej jest odczuwany po jednej stronie głowy.
Może współwystępować z zatkaniem nosa i łzawieniem oczu. Często towarzyszy mu tez zaczerwienienie twarzy. Znacznie częściej pojawia się u mężczyzn.
Do dziś nie jest znana przyczyna bólu klasterowego. Wiadomo, że rolę odgrywa tu czynnik genetyczny.
Typ 5. Ból kofeinowy
To ból znany kawoszom, których organizm jest na tyle przyzwyczajony do dawki kofeiny, że bez niej reaguje bólem głowy.
Jest to charakterystyczny pulsujący ból, a jego przyczyną jest obkurczenie naczyń krwionośnych, które teraz właśnie się rozszerzają.
Jeśli doświadczasz tego rodzaju bólu, to znak, że powinieneś stopniowo zmniejszać ilości wypijanej kawy i odzwyczaić ciało od kofeiny. Przy poważnych dolegliwościach najlepiej jest stopniowo wyeliminować kawę zupełnie.Typ 6. Ból migrenowy
Ma nasilenie umiarkowane lub mocne, najczęściej obejmuje jedną połowę głowy. Ma podstawy genetyczne.
Często towarzyszy mu nadwrażliwość na dźwięki i światło, nudności oraz wymioty. Czasami przeciąga się nawet do 72 godzin.
Leczenie migren wiąże się zwykle z przyjmowaniem leków przepisanych przez lekarza.
Typ 7. Bóle napięciowe
Zaczynają się z tyłu głowy lub na skroniach. Mogą występować w następstwie znacznego wysiłku fizycznego i psychicznego, który powoduje nadmierne obciążenie mięśni tkanki łącznej.
Ból mija po zastosowaniu zwykłych tabletek przeciwbólowych i odpoczynku połączonym z relaksacją.
Typ 8. Ból skroniowo-żuchwowy
Jest wywoływany skurczami w obrębie mięśni szczęki. Może powodować ruchy żuchwy wywołujące nieprzyjemny dźwięk.
Jego przyczyną najczęściej jest nieprawidłowe położenie szczęki i wiążące się za tym zmęczenie mięśni.
W celu usunięcia przyczyny stosuje się rozluźnianie żuchwy i korektę szczęki.
Typ 9. Problemy trawienne
Choć może to być zaskakujące, ból głowy może pojawiać się w wyniku niestrawności. Podobne objawy może wywoływać również głód.
Ból zaczyna się w okolicach oczodołów, skroni i górnej części czoła. Może też wiązać się z uczuleniem na jakiś składnik pokarmowy. Zwykle nasila się po spożyciu alkoholu.
Aby tego rodzaju ból nie powracał, często wystarczy zmiana diety. W celu ustalenia, jakie składniki pokarmowe nam szkodzą, warto skonsultować się z lekarzem. Dobrze jest też maksymalnie ograniczyć alkohol.
Typ 10. Zapalenie tętnic
Ból jest w tym przypadku wywoływany stanem zapalnym błony śluzowej tętnic. Często towarzyszy mu nadwrażliwość skóry na dotyk, problemy z widzeniem oraz bóle szczęki.
Jest to dość niebezpieczny objaw, gdyż zwiększa ryzyko udaru lub utraty wzroku.
Dlatego jeśli go doświadczasz, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem.
Źródło: littlethings.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz