LEKARZE APELUJĄ, ABY NIE WYRZUCAĆ ZĘBÓW MLECZNYCH DZIECI. W PRZYSZŁOŚCI MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE
Pożegnanie się ze swoim pierwszym zębem to coś w rodzaju rytuału dla dzieci na całym świecie. To znak, że dorastają i stają się coraz większe. Dla większości dzieci, oznacza to także prezent pod poduszką.
Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa “Zębową wróżkę”, która składała nam wizytę w nocy i zabierała mleczaka w zamian za pieniążka. Historia ta bardzo ułatwia dzieciom pożegnanie się ze swoimi mleczakami i to właśnie dzięki niej przestają się już tak bać wyrywania zębów.
Ale co zrobić z zębem, po zamienieniu go na pieniążka?
Niektórzy rodzice zachowują je jako sentymentalne pamiątki, ale wielu po prostu je wyrzuca. Zapewne nie zastanawiałeś się nigdy, co można zrobić z zębem mlecznym swojego dziecka? Cóż, jak się okazuje, całkiem sporo…
Według badań przeprowadzonych w 2003 roku przez National Institutes of Health, zęby dziecka są bogatym źródłem komórek macierzystych. To oznacza, że jeśli w późniejszym życiu, Twoje dziecko z jakiegoś powodu będzie potrzebowało tkanki zastępczej, komórki macierzyste umożliwią wyhodowanie wymaganej tkanki. Zachowanie zębów mlecznych może więc uratować życie i pomóc w regeneracji uszkodzeń organizmu wywołanych różnymi chorobami.
Kultury z całego świata posiadają swoje własne tradycje związane z dziecięcymi zębami.
Jednak najpopularniejsza jest ta o “zębowej wróżce”. W kulturze nordyckiej, ząb dziecka przynosi szczęście – i to jest prawda, tylko może mniej w znaczeniu magicznym, ale bardziej medycznym – współczesna medycyna znalazła zaskakujące zastosowanie zębów w leczeniu.
Komórki macierzyste mogą być przechowywane przez wiele lat i wykorzystane w razie późniejszych problemów medycznych. Naukowcy już nie raz dowiedli, że komórki macierzyste są niezastąpione w ratowaniu zdrowia i życia człowieka. Potrafią odbudować i zastąpić inne uszkodzone komórki. Okazuje się, że zamiana zęba na skromny prezent dla dziecka jest opłacalna. W przyszłości Twoje dziecko może mieć możliwość regeneracji wszelkiego rodzaju uszkodzonych tkanek, począwszy od komórek sercowych, aż po komórki mózgowe!
Ale istnieje pewien haczyk! Komórki macierzyste z upływem czasu mogą stracić swoje właściwości, dlatego przechowywanie zębów np. w zwykłym pudełku w szufladzie nic nie da. Zęby dziecka muszą być świeże i jak najszybciej dostarczone do specjalnego laboratorium, które przechowa je w odpowiednich warunkach. Jeśli w późniejszym okresie życia dziecko będzie ich potrzebować, zęby zostaną pobrane z magazynu i przetransportowane do szpitala, gdzie lekarze pozyskają z nich komórki macierzyste.
Źródło: littlethings
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz