Dodano: 27.01.2017 [13:16]
27 stycznia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Premier Beata Szydło podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz do ocaolnych więźniów podkreślała, jak ważna jest obrona prawdy historycznej. „Rana po Zagładzie nigdy się nie zabliźni i nie może być zapomniana” - mówiła premier Szydło.
Szefowa polskiego rządu podkreślała, że pamięć o zagładzie człowieczeństwa nie może zostać zapomniana.
Premier Szydło dobitnie przypomniała także, że w tym względzie niezwykle istotna jest prawda historyczna i mówienie o niemieckich obozach koncentracyjnych.
Szefowa polskiego rządu podkreślała, że pamięć o zagładzie człowieczeństwa nie może zostać zapomniana.
- Każdy z nas - i ci wszyscy, którzy tutaj przyjeżdżają - próbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Co takiego musiało się wydarzyć, aby człowiek człowiekowi wyrządził takie zło. Nikt z nas nie potrafi znaleźć odpowiedzi na to pytanie, nikt z nas nie potrafi zrozumieć tego cierpienia, przez które wy przeszliście [...] Cierpienie, które znosi każdy ocalały i pamięć o tych, którzy nie przeżyli - o ofiarach, o masakrze ludzkich istnień, o tej zagładzie człowieczeństwa, uczucie smutku, strachu, bezmiaru utraconych żyć, nadziei - to jest głęboki cierń – mówiła Beata Szydło.
- Prawda i pamięć – to najważniejsze przesłanie i nasze zadanie, to broń przeciwko złu. To, co wydarzyło się w niemieckim obozie zagłady to okrutne, niewyobrażalne zło. Prawdy należy bronić, jej się nie można wypierać. Tylko dzięki niej unikniemy zła Zło musimy definiować zgodnie z prawdą, która je określa. Złem byli ci ludzie, którzy chcieli odebrać człowieczeństwo innym. Niemieckie obozy zagłady to była fabryka śmierci i zła. - mówiła szefowa rządu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz