- Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyczyni się do zwiększenia podaży nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Podpisaniem "kluczowej dla programu "Mieszkanie+" ustawy pochwalił się rzecznik ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś.
Ustawa zawiera jednocześnie kontrowersyjne przepisy, ułatwiające eksmisję z wynajmowanych mieszkań lokatorów, którzy zalegają z czynszem powyżej trzech miesięcy. Najemca wyrzucony z mieszkania+ nie będzie miał prawa do mieszkania socjalnego.Dlatego organizacje broniące ludzi przed eksmisją apelowały do prezydenta o weto. - Ci lokatorzy będą całkowicie pozbawieni ochrony przed bezdomnością w razie poważnych problemów zdrowotnych, czy finansowych. Od lat konsekwentnie protestujemy przeciw próbom ułatwienia eksmisji na bruk. Były Prezydent Komorowski kiedyś wycofał taki projekt po naszych protestach, a ostatnio wyglądało na to, że rząd też wycofał się z takich pomysłów. Ale w końcu Prawo i Sprawiedliwości ułatwiło eksmisję na bruk, co z perspektywy czasu z pewnością będzie oceniane jako nowy rozdział antyspołecznej polityki państwa - napisały w liście otwartym do głowy państwa.Uwagi miał też Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nie do zaakceptowania jest - w mojej ocenie - przyjęta regulacja, zgodnie z którą sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu i w konsekwencji zostanie on usunięty przez komornika do noclegowi, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, a więc pozbawiony lokalu mieszkalnego i faktycznie bezdomny - napisał Adam Bodnar w wystąpieniu do prezydenta.
Ministerstwo infrastruktury, które pisało ustawę twierdzi, że chroni ona lokatorów, ponieważ umożliwia wypowiedzenie najmu tylko w trzech przypadkach: gdy najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem; gdy zalega z czynszem za trzy miesiące pomimo wyznaczenia dodatkowego miesiąca na spłatę należności lub gdy wynajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal bez pisemnej zgody właściciela.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz