Zbigniew Ziobro szykuje kolejne zmiany. Minister sprawiedliwości chce, by katalog kar pozbawienia wolności był bardziej elastyczny. Jej najniższy wymiar wynosiłby zaledwie tydzień - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Taka niska kara miałaby odstraszać początkujących przestępców. W wywiadzie szef resortu sprawiedliwości przekonuje, że taka "terapia szokowa" będzie działać na tych, którzy za kratki trafią po raz pierwszy. Jednocześnie autorzy tekstu w "DGP" przypominają, że zamykanie przestępców w więzieniach na długie lata nie sprzyja ich resocjalizacji. Wobec pomysłu Zbigniewa Ziobry swoje obawy wyraża Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zwraca uwagę, że wprowadzenie takiej kary spowoduje zatarcie różnicy między aresztem orzeczonym za wykroczenie a więzieniem, które jest wynikiem skazania za przestępstwo.
To nie koniec zmian, jakie proponuje minister sprawiedliwości. Kolejną nowością ma być podniesienie górnej granicy kary z 25 do 30 lat oraz elastyczne podejście do jej wymierzania.
W styczniu parlament przyjął komplet ustaw, które zakładają połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego przewidują m.in. dwie ustawy, które w sobotę bez poprawek przyjął Senat.
Zgodnie z przygotowanymi przez posłów PiS ustawami, od 4 marca ma dojść m.in. do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Miesiąc później nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.
W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.
W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".
Projekt znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Zachowana będzie odrębność prokuratorów IPN (pracują oni dziś w pionie lustracyjnym oraz w śledczym, ścigającym zbrodnie komunistyczne i hitlerowskie).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz