2017/04/15

Papież: „Wyrażamy wstyd”. Droga Krzyżowa w Koloseum pod specjalnym nadzorem

Dodano: 15.04.2017 [00:04]
Papież: „Wyrażamy wstyd”. Droga Krzyżowa w Koloseum pod specjalnym nadzorem - niezalezna.pl
foto: YouTube/printscreen
Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wyraził wstyd za popełnione przez ludzi grzechy i za zdradę Jezusa oraz poprosił o przebaczenie. Papież mówił o wstydzie za zniszczenia, wojny i niesprawiedliwość. Franciszek powiedział zwracając się do Jezusa: „Wyrażamy wstyd za to, że my biskupi, księża, zakonnicy wywołaliśmy zgorszenie i wyrządziliśmy krzywdę Twojemu ciału, Kościołowi”.

Papież mówił także o śmierci migrantów, przemocy, dyskryminacji i tchórzostwie. W Drodze Krzyżowej uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tekst rozważań przy kolejnych stacjach napisała na prośbę papieża francuska biblistka prof. Anne-Marie Pelletier. Przy jednej ze stacji krzyż niosła polska studentka z Rzymu. Krzyż wzięły również do rąk osoby z Egiptu, Portugalii i Kolumbii, a więc z krajów, które papież w tej właśnie kolejności odwiedzi w tym roku. Nabożeństwu, na którym wokół antycznego amfiteatru zgromadziły się tysiące ludzi, towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Wcześniej Franciszek przewodniczył w Watykanie nabożeństwu Męki Pańskiej. W homilii kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa mówił o zalewie informacji o śmierci i przypomniał ofiary ataku chemicznego w Syrii oraz zamachów w Egipcie.

Przez kilka pierwszych minut nabożeństwa Franciszek leżał na ziemi przed głównym ołtarzem bazyliki Świętego Piotra.

Ojciec Cantalamessa powiedział w kazaniu, że opowieść o Męce Jezusa to opis straszliwej śmierci. Zauważył, że obecnie niemal codziennie napływają informacje o kolejnych zabitych i aktach przemocy.
 
Także w ostatnich dniach słyszeliśmy o cywilach i dzieciach syryjskich zabitych przez broń chemiczną, jak i o 38 Koptach zamordowanych w Egipcie w Niedzielę Palmową. Wiadomości te następują po sobie z taką prędkością, że każdego wieczora zapomina się o tych z poprzedniego dnia
- mówił kaznodzieja.
 
Krzyż jest definitywnym i nieodwracalnym „nie” Boga wobec przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa, wszystkiego, co nazywamy złem, i jednocześnie równie nieodwracalnym „tak” dla miłości, prawdy, dobra
- wskazał.
 
Jest nadzieja, także dla takiego płynnego społeczeństwa jak nasze. Jest nadzieja, bo nad nim jest krzyż Chrystusa
- podkreślał kaznodzieja.

Na papieskim profilu na Twitterze ukazały się tuż przed Drogą Krzyżową następujące słowa Franciszka:
 
Krzyżu Chrystusa, naucz nas, że wschód słońca jest silniejszy od ciemności nocy, a odwieczna miłość Boga zawsze zwycięża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz