2018/04/29

Cennik W Kościele? Księżom Grożą Za To Kary!

Papież Franciszek zwykł mówić to co myśli, nawet wiedząc, że nie spodoba się to znacznej części Kościoła. Skrytykował zbytnie skupienie się księży na pieniądzach i wprost sprzeciwił się pojawiającym się w niektórych parafiach cennikom. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, księżom za „handlowanie sakramentami” mogą grozić poważne kary.
Zdaniem Franciszka, funkcjonujące w parafiach cenniki, to grzech zgorszenia. Papież stwierdził nawet, że jest absurdalne, by wierni mieli płacić za sakramenty, które są podstawą wyznawanej przez nich wiary. W wielu parafiach w Polsce wciąż jednak słyszy się: „co łaska, ale nie mniej niż…”. Co w tej sprawie mówi prawo kanoniczne?Powołując się na informacje otrzymane od Nuncjatury Apostolskiej, „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że opłaty są regulowane przez różne kanony prawa kanonicznego. Ustalanie opłat za sakramenty spoczywa na zebraniu biskupów danej prowincji (jest tak np. w przypadku opłat za pogrzeby). Jednak prawo kościelne mówi jasno, że ani pogrzebu, ani sakramentów nie można odmówić wiernemu z powodu ubóstwa.
Jeśli natomiast chodzi o ofiarę za odprawienie mszy św., to jest ona dobrowolna. Składając ją, wierni troszczą się o utrzymanie księży i Kościoła. Prawo kanoniczne podkreśla też, że z ofiary mszalne nigdy nie powinny stwarzać pozorów transakcji handlowych. Wynika więc z tego, że oficjalny cennik parafii nie jest dobrym pomysłem.Pobieranie opłat powinno odbywać się w granicach przyzwoitości. Ich przekroczenie może skończyć się surowym ukaraniem duchownego oraz osoby uczestniczącej w nielegalnym procederze. Kanon 1380 stanowi, że ten kto stosuje symonię (świętokupstwo, handluje sakramentami) lub przyjął sakrament z wykorzystaniem tego zjawiska, powinien zostać ukarany interdyktem – zakazem odprawiana obrzędów lub suspensą – zakaz pełnienia określonych funkcji. Ponadto kan. 1385 informuje, że kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą” – możemy przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.Papież Franciszek już kilka miesięcy temu skrytykował zwyczaj opłat za msze. Nazwał to zamienianiem miejsc kultu w miejsca handlu. Pouczył także duchownych, że ich zadaniem jest prowadzić wiernych do zbawienia, a nie zarabiać na nich. Ze smutkiem stwierdził, że zbyt często się zdarza, że „wchodzimy do kościoła i pierwsze co widzimy, to lista z cenami za usługi”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz