Ordo Iuris wykorzystując przyznany przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ specjalny status konsultacyjny wzywa Wysokiego Komisarza do spraw Praw Człowieka ONZ Zeid Ra’ad Al-Hussein'a do zajęcia stanowiska wobec szeregu naruszeń praw człowieka i praw dziecka, do jakich doszło w sprawie Alfiego Evansa.
Zmień operatora na nc+! Zostaw swój numer, by poznać ofertę.
W Wielkiej Brytanii po wielu dniach walki o życie, w nocy 28 kwietnia o 3:30 zmarł Alfie Evans, od 23 kwietnia odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Procedurę jego uśmiercenia rozpoczęto po wyczerpaniu wszelkich dróg prawnych, jakie przysługiwały rodzicom. Ordo Iuris od grudnia 2017 roku asystowało prawnikom brytyjskim oraz rodzicom dziecka w zmaganiach prawnych oraz w poszukiwaniu szpitala gotowego do przyjęcia chłopca. Jeszcze wczoraj Tom Evans, ojciec Alfiego, dziękował prawnikom z Polski za wsparcie.W stanowisku przedłożonym 28 kwietnia Wysokiemu Komisarzowi, Instytut Ordo Iuris przedstawia historię zmagań prawnych Alfiego Evansa i jego rodziców oraz kolejne, niekorzystne orzeczenia sądów brytyjskich i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Stanowisko zwraca uwagę na okoliczności sprawy pominięte przez sądy i trybunały, w tym korzystne opinie badających dziecko lekarzy z Polski oraz jednoznaczną gotowość ośrodków zagranicznych (Rzym, Mediolan, Monachium) do przyjęcia dziecka w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki oraz kontynuowania leczenia.
Wskazuje zarazem na poważne i głębokie naruszenie międzynarodowych gwarancji praw człowieka, w tym prawa rodziców do wyboru terapii oraz decydowania o sposobie zabezpieczenia dobra dziecka, jak również prawa samego dziecka do dostępu do ochrony zdrowia i opieki medycznej w najwyższym standardzie. W opinii Instytutu wskazane zostały także liczne stanowiska Komitetu Praw Dziecka oraz Komitetu Praw Człowieka, z którymi działania brytyjskich sądów pozostają w oczywistej sprzeczności.
W stanowisku wskazano naruszenia międzynarodowych gwarancji ochrony praw człowieka, tj. art. 6, 7, 24 Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich, art. 3, 6, 18, 24, 27 Konwencji o prawach dziecka oraz art. 5, 7, 10, 12 i 26 Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka powinien uwzględnić również stopień zaangażowania międzynarodowej opinii publicznej oraz społeczności międzynarodowej w obronę Alfiego Evansa. Ordo Iuris wskazuje, że w obronie Alfiego Evansa zaangażował się papież Franciszek, który zapewnił chłopcu lotniczy transport medyczny do szpitala Dzieciątka Jezus w Rzymie. W obronie chłopca stanęli także biskupi polscy, amerykańscy i brazylijscy. Prezydent Andrzej Duda, wicepremier Beata Szydło, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyrazili zaniepokojenie naruszeniem praw Alfiego Evansa. Brytyjski członek Izby Gmin, Stephen Woolfie, przedstawił projekt ustawy "Alfie's law" mającej na celu wzmocnienie praw rodziców w podobnych sytuacjach. Lekarze zrzeszeni w The Medical Ethical Alliance z Wielkiej Brytanii potępili działania podejmowane względem chłopca przez lekarzy szpitala Alder Hey w Liverpoolu.
Zgodnie z licznymi opiniami wyrażanymi przez społeczność międzynarodową, organizacje pozarządowe i ekspertów, precedensowa sprawa Alfiego Evansa stanowi poważne zagrożenie dla korzystania z międzynarodowych gwarancji ochrony życia rodzinnego, rodzicielstwa, międzynarodowego prawa do życia oraz do najwyższego standardu ochrony zdrowia.
Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka nie może milczeć w tej sprawie. Jego zadaniem jest stawianie czoła wyzwaniom związanym z pełną realizacją wszystkich praw człowieka i zapobieganiu ich dalszemu łamaniu na całym świecie. W tej sprawie jak w soczewce skupiają się współczesne problemy międzynarodowego systemu praw człowieka w roku 70 jubileuszu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
– podsumowuje mec. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Ordo Iuris.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz