2015/08/29

Najważniejsze zmiany na rok szkolny 2015/2016

ażniejs

10 czerwca 2015 roku, Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik – Rostkowska podpisała rozporządzenie w kwestii sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Oto najważniejsze zmiany, które czekają uczniów w roku szkolnym 2015/2016:

Brak zwolnień z WF-u

Foto: Shutterstock
Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej nie uczestniczy w zajęciach z WF-u. Wyżej jest już tylko gorzej. 23 proc. w gimnazjach i ponad 30 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wpadło na pomysł, jak ten problem rozwiązać. Od 1 września uczeń nie będzie mógł być całkowicie zwolniony z zajęć wychowania fizycznego, ale tylko z wykonywania określonych ćwiczeń. Lekarz ma zadanie wskazać, jakich ćwiczeń dziecko nie może wykonywać oraz przez jaki okres czasu. W szczególnym przypadkach szkoła może zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego tylko na podstawie uzasadnionej opinii lekarza.

Zmiana sytemu ocenia uczniów z WF-u

Foto: Shutterstock
Od 1 września nastąpi również zmiana w systemie oceniania uczniów podczas zajęć z wychowania fizycznego. Nauczyciel oprócz oceny wyrażonej w skali od 1 do 6 będzie mógł wystawić ocenę opisową. Przy wystawianiu oceny nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę nie tylko prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, systematyczność, ale również udział w dodatkowych zajęciach sportowych oraz w zawodach szkolnych.

Oceny opisowe

Foto: Shutterstock
Od nowego roku szkolnego nauczyciele będą mogli we wszystkich klasach (od klasy I szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) stosować oceny opisowe. Tutaj szkoła będzie miała wybór, a taka możliwość ma dotyczyć wszystkich lub wybranych zajęć. Oceny opisowe mają być sporządzane na komputerze. Pamiętajmy jednak, iż oceny klasyfikacyjne muszą być wystawiane jednocześnie w formie stopnia.

Darmowe podręczniki dla uczniów

Foto: Shutterstock
Jedna z najważniejszych reform Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczy darmowych podręczników dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Trwa drugi rok reformy podręcznikowej. Do 2017 roku wszyscy uczniowie mają uczyć się z darmowych książek, za które zapłaci rząd. 1 września 2014 roku darmowy podręcznik "Nasz elementarz" otrzymali uczniowie klas pierwszych. W tym roku trzy pierwsze klasy podstawówki dostaną elementarz przygotowany przez MEN. Podręczniki do pozostałych klas szkół podstawowych i klas gimnazjów kupi szkoła.

Koniec ze "śmieciowym jedzeniem" w szkołach

Foto: Matthew Ennis / Shutterstock
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w szkołach i przedszkolach zniknie "śmieciowe jedzenie". Niezdrowego jedzenia nie będzie można również reklamować na terenie szkół. To efekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która 28 listopada została przekazana do podpisu Prezydentowi. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2015 roku, placówki oświatowe na dostosowanie się do nowych przepisów będą miały 3 miesiące.

Wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen

Foto: Shutterstock
Od początku nowego roku szkolnego obowiązuje także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie wliczania oceny z religii/etyki do średniej ocen. Ocena z religii/ etyki będzie wliczana do średniej ocen w przypadku, gdy uczeń uczęszczał na zajęcia z religii, czy etyki. Pamiętajmy, że owszem ocena jest wliczana do średniej ocen, ale nie ma wpływu na promocję. Ocena z etyki będzie umieszczona na świadectwie szkolnym.

Zmiany w kwestii egzaminów

Foto: Shutterstock
Zgodnie z podpisanym przez Joannę Kluzik-Rostkowską rozporządzeniem zmiany dotkną też tegorocznych uczniów, którzy w 2016 roku przystąpią do sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego. Rozporządzenie ma uprościć część procedur egzaminacyjnych. W skład zespołów nadzorujących przebieg sprawdzaniu lub egzaminu gimnazjalnego będą mogli wchodzić najmniej dwóch nauczycieli, a nie jak było dotychczas najmniej trzech. Istotną informacją jest, iż od nowego roku część maturzystów będzie musiała zapłacić za podejście do egzaminu. Niezadowalający wynik egzaminu maturalnego będzie można poprawiać bezpłatnie tylko raz. Opłata wyniesie 50 złotych.

Zmiany dla dzieci niepełnosprawnych

Foto: Shutterstock
Kolejna zmiana dotyczy dzieci niepełnosprawnych. Szkoła zobowiązana będzie do dodatkowego zatrudniania nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub pomocy nauczyciela w przedszkolach. Szkoła może organizować dla uczniów np. lekcje z języka migowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz