Reakcje świata po zamachu w Sztokholmie
Do Sztokholmu z całego świata spływają kondolencje. Wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi w związku z atakiem przekazał królowi Szwecji prezydent Andrzej Duda. Ubolewanie z powodu ataku wyraził m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "W związku z dramatycznymi wydarzeniami w Sztokholmie chciałbym przekazać na ręce Waszej Królewskiej Mości, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi. Ten przerażający i nieludzki akt, jaki rozegrał się na ulicach Sztokholmu, budzi w nas wszystkich zdecydowany sprzeciw" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej, której tekst zamieszczono w piątek na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.
"Pragnę zapewnić, że zarówno ja, jak i moi rodacy dzielimy ból i rozpacz w solidarności ze społeczeństwem Królestwa Szwecji, a sercem i myślami jesteśmy z najbliższymi ofiar" - podkreślił prezydent.Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia szwedzkiemu społeczeństwu i władzom - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Spaw Zagranicznych. W wydanym po południu komunikacie MSZ podkreśliło, że "z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi".
Kondolencje od Junckera i Tuska
Atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na nas wszystkich - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker. "Po dzisiejszych tragicznych wydarzeniach w Sztokholmie łączymy się myślami ze społeczeństwem Szwecji. W imieniu Komisji Europejskiej chciałbym złożyć najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar i wyrazić uznanie dla odważnej pracy tych, którzy tak szybko znaleźli się na miejsce ataku. Jedno z najbardziej tętniących życiem miast w Europie zostało zaatakowane przez tych, którzy chcieli zaszkodzić naszemu stylowi życia. Stajemy ramię w ramię, by wyrazić solidarność z obywatelami Szwecji, a szwedzkie władze mogą liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej. Atak na którekolwiek z państw członkowskich jest atakiem na nas wszystkich" - napisał szef Komisji Europejskiej w oświadczeniu.
Ubolewanie z powodu ataku w Sztokholmie wyraził też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Dzisiejszego popołudnia moje serce jest w Sztokholmie. W dniu tego strasznego ataku łączę się myślami z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi" - napisał na Twitterze .
Niemcy i Włosi po atakach
Niemcy są razem ze Szwecją przeciwko terroryzmowi - napisał na Twitterze rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert, w reakcji na doniesienia o ataku. "Jesteśmy razem przeciwko terroryzmowi - napisał rzecznik. - Myślami jesteśmy z ludźmi w Sztokholmie, z rannymi, z bliskimi, ze służbami ratunkowymi i z policjantami".
Szef włoskiej dyplomacji Angelino Alfano potępił zamach w Sztokholmie. Podkreślił, że to atak na styl życia i "najgłębsze wartości". W wydanym oświadczeniu minister spraw zagranicznych napisał, że Włochy składają kondolencje i wyrażają bliskość z państwem i narodem Szwecji.
- Do rodzin ofiar kieruję słowa gorącej solidarności, a do wszystkich rannych życzenia powrotu do zdrowia - dodał Alfano. - Po zamachach dokonanych w ostatnich tygodniach w Londynie i w Sankt Petersburgu, doszło do kolejnego dramatycznego ataku na nasze miasta, nasz sposób życia i nasze najgłębsze wartości - stwierdził szef włoskiego MSZ.
Alfano zapewnił, że Włochy będą kontynuować swe aktywne zaangażowanie w walkę z terroryzmem oraz na rzecz pokoju i międzynarodowego bezpieczeństwa.
Atak w Sztokholmie
Według informacji przekazanych przez szwedzką policję w Sztokholmie, gdzie w piątek po południu pojazd ciężarowy wjechał w ludzi na ulicy handlowej, a potem w dom towarowy, zginęły co najmniej cztery osoby, a wiele osób zostało rannych. Policja zaleciła mieszkańcom unikanie centrum Sztokholmu.
Cytowany przez agencję prasową TT szef szwedzkiego rządu Stefan Loefven powiedział, że wszystko wskazuje, że piątkowy incydent był aktem terroru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz