Dziś mija siedem lat od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, w której zginęło 96 osób. Uroczystości rocznicowe odbywają się m.in. przed Pałacem Prezydenckim, w Sejmie, Senacie, KPRM, na warszawskim Cmentarzu na Powązkach oraz w Krakowie. Biorą w nich udział prezydent Andrzeja Duda i premier Beata Szydło. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo.
***
13:55
Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna została odsłonięta.
13:53
13:51
13:50
Za chwilę nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
13:38
13:33
13:29
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapalili znicze i złożyli kwiaty na symbolicznym grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Starych Powązkach.
13:17
Uroczyste obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Polska delegacja uczciła pamięć oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
13:13
13:03
Polska delegacja, w tym krewni ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., przybyła na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, gdzie odda hołd 96 osobom, które zginęły siedem lat temu. Planowane jest odczytanie listy ofiar katastrofy smoleńskiej i zapalenie zniczy.
12:53
12:50
Grzegorz Schetyna: Możemy pytać o pomnik, ale też i powrót wraku TU 154M. Przecież krzyczano i politycy PiS mieli o to pretensje przez ostatnie lata. Dzisiaj półtora roku po objęciu przez nich rządów nic nie zostało zrobione.
12:45
Grzegorz Schetyna: Smoleńsk był symbolem i narzędziem dla PiS, żeby zdobyć władzę, wygrać wybory i stworzyć "religię smoleńską".
12:37
W nowosądeckim ratuszu otwarto wystawę "Pro memoria" poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. Znalazły się na niej fotografie honorowych obywateli miasta Nowego Sącza: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydenta RP na Wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego podczas wizyty w Nowym Sączu a także pochodzącego z regionu sądeckiego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Franciszka Gągora.
12:33
Portal Niezalezna.pl dotarł do rosyjskiego wojskowego telegramu "Rakieta" z 31 marca 2010 r., podpisanego właśnie przez gen. Benediktowa. Nakazuje on "wydzielenie" Iła-76 "w celu zabezpieczenia specjalnych działań" w Smoleńsku. Jak pisze portal, z depeszy, której nagłówek brzmi: TELEGRAM RAKIETA / RAKIETA LOGIKA CZO 131 31 1810-/- był to rozkaz Głównego Sztabu Sił Powietrznych. Niezalezna.pl pyta, "jaką faktycznie rolę odegrał Ił-76"?
12:28
O tym, czy znamy dziś prawdę o Smoleńsku, kogo łączą, a kogo dzielą wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku, i co po siedmiu latach od katastrofy oburza najbardziej, dziennikarki Interii Aleksandra Gieracka i Jolanta Kamińska rozmawiają z Barbarą Nowacką, córką Izabeli Jarugi-Nowackiej.
12:22
Małgorzata Gosiewska: Najbardziej przeżywam moment odczytywania nazwisk, bo to pokazuje skalę. (...) Ich było tak dużo, że trudno nad nimi wszystkimi zapłakać. Kiedy umiera ktoś bliski, pogrążamy się w żałobie, poświęcamy mu swoje myśli, ale kiedy w jednym momencie giną wszyscy przyjaciele, to trudno płakać nad każdym z nich. Trudno uzmysłowić sobie, że oni wszyscy są już w innym świecie.
12:19
Małgorzata Gosiewska: 10 kwietnia była tu cała Polska, była olbrzymia kolejka przeróżnych środowisk.
12:18
Premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, politycy Prawa i Sprawiedliwości uczcili w poniedziałek na Wojskowych Powązkach ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. - złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach ofiar. W uroczystości wzięli też udział m.in. wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.
12:16
12:14
"Chciałbym, żeby nikt nie wykorzystywał tej tragedii do rozgrywek politycznych. Siedem lat temu w Smoleńsku zginęli ludzie o różnych poglądach, zwolennicy różnych ideologii. Ale łączyło ich jedno, wszyscy byli Polakami i to jest najistotniejsze. O nich powinniśmy pamiętać" - powiedział powiedział sekretarz Urzędu Miasta w Kielcach Janusz Koza.
12:11
Małgorzata Gosiewska dla TVP Info: Ważne, żeby pomnik powstał w tym miejscu, gdzie 10 kwietnia - po dramacie - ludzie sami wskazali, czyli tu, przed Pałacem Prezydenckim.
- Ale - jak dodała - pomniki to jedno, najważniejsza jest prawda. Możemy mieć nadzieję, ze się doczekamy tej prawdy.
12:09
Izabella Sariusz-Skąpska straciła w katastrofie smoleńskiej ojca. Siedem lat po tragedii liczy na szybkie zakończenie śledztwa i większe poszanowanie spokoju i pamięci ofiar i ich rodzin. - Życzyłabym sobie, żeby ktoś władny spojrzał rano w swoje odbicie w lustrze i powiedział "dosyć". Społeczeństwo polskie bardzo tego potrzebuje - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem Interii Dariuszem Jaroniem.
12:06
Teren przed Pałacem Prezydenckim jest odgrodzony. Podejść blisko można po okazaniu specjalnej przepustki albo zaproszenia. Przed budynkiem ustawione są zdjęcia pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich, ok. dwumetrowy drewniany krzyż oraz białe i czerwone znicze ułożone w kształt krzyża.
12:04
Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej na zdjęciach:
12:00
Przypomnijmy, jak wyglądały obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej do godz. 12: rano w kościele seminaryjnym w Warszawie została odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, a następnie - o godz. 8:41 - odbył się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Msze w intencji ofiar odprawiono również na Wawelu. Tam, przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej modlił się prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska wraz z dziećmi.
Prezydent złożył również kwiaty na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Pochowani tam są: wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, prezes IPN Janusz Kurtyka, generał Włodzimierz Potasiński, poseł PSL Wiesław Woda oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski.
Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wiązanki przed tablicą ku czci posłów i senatorów zmarłych w katastrofie. Kwiaty złożono także przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej umieszczoną na gmachu resortu obrony narodowej złożył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wraz z kadrą dowódczą i wiceministrami.
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy, hołd zmarłym oddały rodziny ofiar i przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie zmarłych w katastrofie smoleńskiej prezydenckiego ministra Pawła Wypycha i Katarzynę Doraczyńską z Kancelarii Prezydenta uhonorowali premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim uczczono pamięć związanej z Rodzinami Katyńskimi Anny Borowskiej i jej wnuka Bartosza.
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raporty/raport-lech-kaczynski-nie-zyje/aktualnosci/news-uroczystosci-w-7-rocznice-katastrofy-smolenskiej-cz-2-na-zyw,nId,2380269#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz