Słowa, które bardzo często są stosowane błędnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę słów, które bardzo często są stosowane przez Polaków błędnie choć z pozoru wydają się być stosunkowo proste. Pamiętaj, najpierw sprawdź ich znaczenie, a dopiero później stosuj.
#1 Strasznie
Wydawać by się mogło, że z tym słowem nikt nie ma problemu. A jednak… Okazuje się, że wiele osób używa go zastępując neutralnie słowo „bardzo”. Tym oto sposobem ludzie nie do końca poprawnie formułują zdania typu „strasznie Cię kocham”, „ta zupa jest strasznie dobra” czy „strasznie się cieszę” z jakiegoś powodu. Za wyjątek możemy uznać wypowiedź, że „strasznie się czegoś boimy”, ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia z kontrastem pomiędzy zastosowanymi wyrazami. Słowo strasznie w tym przypadku dodatkowo podkreśla negatywne doznania, które nam towarzyszą w przeciwieństwie do „strasznego uwielbienia”.
#2 Jakby i tak jakby
Słowo „jakby” to chyba największa zmora Polaków. Dlaczego więc tak często go używamy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Celem wydźwięku wyrazu „jakby” jest wyrażenie niepewności dotyczącej danego przesłania. Tym oto sposobem umieszczamy to słowo tam, gdzie jest ono zupełnie niepotrzebne. Czyżby więc z naszą pewnością siebie było coś nie tak?
#3 Bynajmniej
Słowo „bynajmniej” Polacy najczęściej mylą ze słowem „przynajmniej” lub stosują je jako partykułę, której celem powinno być podkreślenie potwierdzenia, co jest oczywiście błędem. Wyraz bynajmniej powinien mieć zupełnie odwrotne zastosowanie – to partykuła przecząca charakterowi całej wypowiedzi. I tak oto dla przykładu poprawnym sformułowaniem będzie wypowiedź „Nie mam bynajmniej zamiaru sprzątać tego pokoju”. Niepoprawnym z kolei „Bynajmniej posprzątam ten pokój”. Słowo „bynajmniej” można stosować także samodzielnie, jako odpowiedź przeczącą lub odrzucenie twierdzącej odpowiedzi.
#4 Dedykowany
Wiele osób często stosuje słowo „dedykować” w zamienniku do słowa „przeznaczać”, co jest błędem. Nie powinno się więc mówić czy pisać, że dedykujemy komuś prezent, rozwiązanie problemu, czy pieniądze. Dedykować można natomiast komuś książkę, piosenkę lub jakieś dzieło sztuki. Słowo „dedykować” śmiało możemy więc zastąpić stwierdzeniem „poświęcić”, ale i w tym przypadku należy mieć się na baczności. Nikt nie powiedział, że język polski jest prosty.
#5 Generalnie
Kolejne słowo, którego znaczenie mogłoby się wydawać oczywiste, a jednak tak często go nadużywamy. Nadużywamy je do tego stopnia, że niektórzy z nas zaczynają od niego co drugie zdanie, co oczywiście brzmi przynajmniej dziwnie. Okazuje się, że słowa „generalnie” należy używać jako zamiennika do słów „całkowicie” czy „ogólnie” i tego się trzymajmy. Więcej na ten temat powiedział prof. Bralczyk, którego wypowiedź znajdziecie poniżej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz