Jak już informowaliśmy, unijny ds. migracji Dimitris Awramopulos oświadczył, że do września kraje Unii Europejskiej powinny przejąć w ramach programu relokacji przynajmniej 26 tysięcy uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Nie obyło się oczywiście bez gróźb pod adresem państw, które nie zechcą się do tych żądań dostosować.
Z kolei dziś Austria zapowiedziała, że zamierza się ubiegać o wyłączenie z programu relokacji imigrantów. – Obecnie sprawdzamy, czy możemy uzyskać wyłączenie lub odroczenie – oznajmił kanclerz Christian Kern, zastrzegając, że będzie do tego dążył w ramach obowiązującego prawa.
– dodał. Zaznaczył też, że rząd chce omówić tę sprawę z Komisją Europejską i w najbliższym czasie wystosuje do niej oficjalny list, który umożliwi rozpoczęcie rozmów.
Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania
Co ciekawe, Kern zasugerował, że kraje, które dotąd nie przyjęły żadnych uchodźców – Polska, Węgry, Słowacja – mogłyby w przyszłości przyjąć uchodźców przebywających obecnie w Austrii.
W 2015 roku Austria przyjęła około 90 tys. migrantów, co odpowiada ponad 1 proc. jej ludności. Z tego powodu kraj został na rok wyłączony z programu relokacji, jednak okres ten już wygasł. Zgodnie z przydziałem Austria powinna przyjąć w tym roku blisko 2 tys. uchodźców.
Rzecznik KE powiedziała, że Austria przyjęła „wielu uchodźców” i dlatego uzyskała odroczenie, ale teraz „oczekiwane jest od niej wypełnienie zobowiązań w ramach relokacji”. – Wycofanie się z programu byłoby możliwe tylko w sytuacji, gdyby jakiś kraj zaczął działać poza granicami prawa – powiedziała, dodając, że mogłoby się to wiązać z konsekwencjami.
We wrześniu br. wygasa przyjęty w 2015 roku program relokacji, w którym kraje UE zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat co najmniej 98 tysięcy uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci.
Do tej pory relokowano jednak niespełna 15 tysięcy osób. Słowacja i Węgry zaskarżyły te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości UE, a polskie władze poparły tę skargę. Austriacy mają nasrane w garach .Naprzyjmowali ciapaków a teraz chcą ich nam podrzucić ??? Niema takiej opcji !! My ich nie zapraszaliśmy i ich gościć nie będziemy !!!!!! Polska to nie śmietnisko dla chybionych " gości " !!! gb
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz