Alina Janowska, Danuta Szaflarska, Andrzej Łapicki i wielu innych. Oni brali udział w Powstaniu Warszawskim. Zobaczcie historie tych wspaniałych ludzi!
foto: Artur Hojny / newspix.pl
Danuta Szaflarska ps. Młynarzówna. Aktorka filmowa i teatralna znana m.in. z Zakazanych Piosenek, a współcześnie z Rancza i Janosika była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Uczestniczyła też w organizowaniu koncertów dla powstańców i ludności cywilnej.
foto: Jacek Herok / newspix.pl
Tak wspominała powstanie: Miałam to szczęście, że nikt z moich najbliższych nie zginął ani nie został ranny, ale gdy przypominam sobie czas powstania warszawskiego, to trudno mi dziś zrozumieć, jak udało nam się przetrwać tę gehennę aż 63 dni – mówiła w wywiadzie dla Rzeczpospolitej
foto: Edward Dziewoński/Muzeum Powstania Warszawskiego
Alina Janowska ps. „Alina” - jedna z bardziej popularnych polskich aktorek. Była łączniczką w III Plutonie Batalionu "Kiliński". w Śródmieściu. Jak czytamy w jej wspomnieniach: „Łączniczki miały do wykonania zarówno to, co zwykle należy do kobiet, jak to, do czego przeznaczeni są mężczyźni. Tak więc oprócz normalnych zadań wojskowych były jeszcze czynności sanitarne i gospodarcze.
„Żyłam w takich czasach, że udział w patriotycznym zrywie, jakim było Powstanie Warszawskie, uważałam za normalny obowiązek i starałam się spełniać go najlepiej, jak mogłam. To wyniosłam z domu” – opowiadała w jednym z wywiadów Alina Janowska
East News
O tym, że aktor brał udział w Powstaniu wiadomo m.in. z jego własnoręcznie napisanego życiorysu, który został odnaleziony w komendzie łódzkiej policji. Kiedy Leon Niemczyk miał 25 lata spisał swój życiorys, by dostać pozwolenie na broń. Był to jeden z dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia.
Kapif
Andrzej Łapicki brał udział w Powstaniu Warszawskim. Tak w Rzeczpospolitej je wspomina: „Wychowanie przedwojenne było patriotyczne ale i straceńcze. Powstanie to potwierdziło, a można było go uniknąć. Już nas przecież rozpuszczono do domów.
East News
...A jednak paru ambitnych dowódców zdecydowało się na walkę. Czuli presję historii, chcieli być bierwionami na stosie. Wiedziałem, że nic z tego nie będzie. Wystarczało porównać uzbrojenie nasze i niemieckie”
foto: Danuta B.Łomaczewska / East News
Tadeusz Janczar aktor filmowy i teatralny znany z filmów takich jak Pożegnanie, czy Kanał oraz serial Dom. W czasie II wojny światowej był w AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Potem przydzielono go do II Dywizji Wojska Polskiego. Zdobywał z nią Berlin. Grywał także w teatrze frontowym.
foto: Jacek Herok / newspix.pl
Jak czytamy w biogramie powstańczym Ireny Kwiatkowskiej: Po przejściu do Śródmieścia dołączyła do "brygady teatralnej" założonej 2 sierpnia 1944 r. przez Leona Schillera. Wraz z Mirą Zimińską, Mieczysławem Foggiem i innymi artystami, jako deklamatorka brała udział w koncertach dla powstańców, organizowanych w piwnicach, szpitalach i na kwaterach powstańczych.
Kapif
Andrzej Zalewski, znany dziennikarz, legenda polskiego radia. W czasie II Wojny Światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP. , potem jako żołnierz Armii Krajowej. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
Helena Grossówna ps. Bystra , aktorka teatralna i filmowa, która w na srebrnym ekranie debiutowała w 1935 roku w „Zapomnianej melodii”. Podczas okupacji była oficerem AK. W stopniu porucznika, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Dowodziła oddziałem kobiet służącym w batalionie Sokół.
foto: Danuta B. Łomaczewska / East News
Kornel Makuszyński - polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta. Autor książek dla dzieci takich jak „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Awantura o Basię”. Podczas Powstania Warszawskiego współpracował z prasą powstańczą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz