2016/01/30

Szefowa AfD: możemy strzelać do migrantów; prawo na to zezwala


181
Foto: AFPFrauke Petry

Zdaniem szefowej AfD Frauke Petry, niemiecka policja może, jeśli to konieczne, sięgać po broń i strzelać do imigrantów nielegalnie przekraczających granicę. Jej zdaniem byłoby to zgodne z obowiązującym w RFN prawem.Rośnie popularność "Alternatywy dla Niemiec" (AfD). Jedną z przyczyn umacniania się pozycji tej partii jest, zdaniem ekspertów, coraz ostrzejsza retoryka i coraz bardziej radykalne postulaty używane przez nią w debacie nt. kryzysu migracyjnego.                                                                                                                                                    - Należy przeciwdziałać temu, żeby z Austrii do Niemiec nie docierało w dalszym ciągu tak wielu niezarejestrowanych uchodźców - powiedziała Petry. Jej zdaniem żaden policjant nie chce z własnej woli strzelać do uchodźców, "ale trzeba zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy, w razie konieczności także przy użyciu broni palnej; tak stanowi prawo".Partia AfD pod przywództwem Frauke Petry utrzymuje skrajnie populistyczny kurs. W wywiadzie dla dziennika "Mannheimer Morgen" Petry oświadczyła, że "policja, w razie potrzeby, może strzelać do uchodźców usiłujących przekroczyć nielegalnie granicę Republiki Federalnej".
Przewodnicząca AfD podkreśliła z naciskiem, że wolałaby uniknąć takiej sytuacji. Z drugiej strony , powiedziała, obowiązujące przepisy dopuszczają "użycie broni palnej jako środka ostatecznego." Chodzi o to, by do tego nie dopuścić, dodała. W jej przekonaniu, skutecznym środkiem na ograniczenie liczby uchodźców docierających do Niemiec byłaby umowa z Austrią, przez którą przedostaje się ich najwięcej, oraz rygorystycznakontrola na zewnętrznych granicach UE.
Mury i rozkaz strzelania?
Z powodu kryzysu migracyjnego 13 września ubiegłego roku Niemcy przywróciły kontrolę na granicy z Austrią. Od tego czasu szef niemieckiego MSW Thomas de Maizière kilkakrotnie przedłużył okres obowiązywania tymczasowych kontroli na granicy. Ostatni raz uczynił to w listopadzie. Przedłużone o kolejne trzy miesiące kontrole kończą się oficjalnie 13 lutego.
Szefowa AfD wykręciła się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można skutecznie kontrolować granicę Niemiec z Austrią o długości 784 kilometrów.
- Musimy, rzec jasna, skierować na nią wystarczającą liczbę funkcjonariuszy straży granicznej i nie powinniśmy bać się odsyłania z niej imigrantów. W razie potrzeby możemy to uzyskać także przy pomocy właściwych zabezpieczeń i urządzeń alarmowych - oświadczyła Petry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz