2016/01/31

Zmierzch liceów? Już 55 proc. uczniów wybrało zawodówki i technika, a MEN szykuje nowe zawody

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Kielcach  Jeszcze dziesięć lat temu technika i szkoły zawodowe wybierało 47,5 proc. absolwentów gimnazjów i ten stan utrzymywał się przez lata. Ten rok szkolny jest dopiero trzecim z kolei, gdy licea wybrała mniej niż połowa uczniów.
- Szkoły zawodowe wybierane są przez coraz większy odsetek uczniów - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Teresa Wargocka. W tym roku szkolnym zawodówki i technika wybrało już 55,5 proc. absolwentów gimnazjów.

Wiceminister zapowiedziała też, że w resorcie chcieliby zmienić sposób decydowania o kształceniu w nowych zawodach. - Analizujemy rozwiązanie, by decyzje o otwieraniu kształcenia w poszczególnych zawodach przenieść na poziom wojewódzki, czyli na poziom regionalny. To tam powstają strategie rozwoju województw, tam jest realizowana strategia rozwoju kraju. To tam powinny powstawać wizje, w jakich zawodach, w jakich kierunkach powinniśmy kształcić młodzież - mówiła.

Tymczasem w tym tygodniu MEN rozpoczęło konsultacje społeczne podstaw programowych w trzech nowych zawodach. To jeździec, kierowca mechanik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotoniki. Konsultacje potrwają do 26 lutego. A szkoły będą mogły rozpocząć kształcenie w tych zawodach już 1 września.

W swoim expose premier Beata Szydło zapowiedziała, że celem jej rządu będzie "odbudowanie szkolnictwa zawodowego". Minister Anna Zalewska na swojego wiceministra od spraw szkół zawodowych powołała właśnie Teresą Wargocką, o której mówiła w listopadzie, że to "osoba, która o szkolnictwie zawodowym wie wszystko".

Podobne priorytety miała już poprzednia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Miniony rok szkolny ogłosiła zresztą Rokiem Zawodowców, a do promowania zawodówek i techników zaprosiła popularnego youtubera Reziego.



MEN obiecało wtedy 120 mln euro na rewolucję w sposobie nauczania w szkołach zawodowych, a kolejne 900 mln euro przeznaczą na ten cel marszałkowie województw. W nowej perspektywie unijnej (do 2020 r.) miliony euro mają trafić do szkół zawodowych, m.in. na promocję, wzmacnianie kształcenia dualnego, które lepiej połączy szkoły z pracodawcami, a także na nowoczesny sprzęt. Wzorem dla Polski miały być Niemcy, które od lat stawiają na ten typ kształcenia.

Dziś w Polsce kształcenie zawodowe odbywa się w blisko 200 zawodach i ponad 250 kwalifikacjach. Mamy 1957 techników i 1684 zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży.

Justyna Suchecka

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,19562908,zmierzch-liceow-juz-55-proc-uczniow-wybralo-zawodowki-i-technika.html#ixzz3yr0Dnu7W                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz