Fot. P. Tracz / KPRM
To, co zaczęło się jako luźne forum współpracy w Europie Środkowej teraz staje się przeciwwagą do polityki brukselskiej – to jedna z opinii niemieckich mass mediów o poczynaniach Grupy Wyszehradzkiej – donosi „Deutsche Welle”.Byli prymusi Unii Europejskiej przyprawiają o ból głowy nie tylko Brukselę. Węgry jako pierwszy kraj postawiły zasieki graniczne dla powstrzymania napływu uchodźców i wystąpiły ze skargą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko unijnym kwotom uchodźców
— pisze portal informacyjny niemieckiej telewizji publicznej ZDF.
Zdaniem portalu Grupa Wyszehradzka szczególnie wyróżnia się stanowczym sprzeciwem wobec przyjmowania imigrantów. Portal zaznacza, że w antyimigrancki ton uderzają polscy politycy, dla których ostatnie zamachy we Francji, Belgii i Niemczech służą za podstawę, by teraz tym bardziej odmawiać przyjmowania uchodźców. Z kolei węgierski premier Orban twierdzi, że polityka przyjaznego przyjmowania uchodźców wspiera terroryzm i budzi strach.
Media niemieckie ostrzegają, że państwa Grupy Wyszehradzkiej zaczynają coraz odważniej prowadzić swoją politykę, forsując koncepcję „Europy Ojczyzn”.
Portal informacyjny rozgłośni „Deutschlandfunk” zaznacza, że przez referendum ws. Brexitu państwa Grupy Wyszehradzkiej czują się jeszcze bardziej utwierdzone w swoim europejskim kursie.
Są coraz bardziej świadome swojej siły ekonomicznej. W narodowo-konserwatywnych kręgach w Polsce kursuje pomysł, by Grupę Wyszehradzką rozbudować do liczącej się przeciwwagi wobec Niemiec w UE. Ale nawet w swojej obecnej formie Grupa Wyszehradzka w przyszłości będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w Europie
— czytamy na stronie „DLF”.
Deutsche Welle
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz