2016/09/30

Komisja Europejska: dwa upomnienia dla Polski i jedno rozpoczęte postępowanie

Foto: ShutterstockKKomisja Europejska - dwa upomnienia do Polski i jedno rozpoczęte postępowanieKomisja Europejska - dwa upomnienia do Polski i jedno rozpoczęte postępowanieomission Europejska - dwa upomnienia do Polski i jedno rozpoczęte postępowanie
                   Tym razem nie było pozwu skierowanego do Trybunału Sprawiedliwości, ale jeśli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie wyjaśni dwóch spraw, o których dziś Komisja jej przypomniała, mogą się one się zakończyć w Trybunale w Luksemburgu. Komisja wysłała dziś drugie upomnienie do Polski, apelując o pełne wdrożenie dyrektywy dotyczącej wzmocnienia współpracy administracyjnej międzyKomisja Europejska wysłała dwa upomnienia do Polski w związku z niewdrożonymi dyrektywami, rozpoczęła też jedno postępowanie w związku z podejrzeniem o naruszenie unijnego prawa. W Brukseli opublikowano dziś listę decyzji dotyczących postępowań przeciwko państwom członkowskim. unijnymi krajami, co ma pomóc w walce z o oszustwami podatkowymi. Termin na wdrożenie tych przepisów minął w styczniu.
REKLAMA
Drugie upomnienie dotyczy niewdrożonej dyrektywy o efektywności energetycznej. Zgodnie z nią unijne państwa mają obowiązek osiągnięcia do 2020 roku określonego poziomu oszczędności energii. Dyrektywa powinna była być wdrożona do czerwca 2014 roku. Natomiast postępowanie, które dziś rozpoczęła Komisja dotyczy superszybkiego internetu LTE.
Bruksela ma zastrzeżenia do przyznania pasma 800 MHz jednej z firm telekomunikacyjnych bez aukcji, podczas gdy jej konkurenci musieli zapłacić za przyznanie pasma podczas aukcji w sumie prawie 9 miliardów złotych. Skarga w tej sprawie wpłynęła do Komisji w 2013 roku i Bruksela postanowiła się nią zająć.
– Komisja ma wątpliwości, czy przyznanie pasma mobilnemu operatorowi Sferia jest zgodne z unijnymi przepisami. Komisja ma także podejrzenia, że polskie prawo dotyczące widma narusza unijne przepisy telekomunikacyjne – poinformowała rzeczniczka Komisji Natalia Vandystadt.
Teraz Polska powinna dwa miesiące, by odnieść się do zastrzeżeń. Jeśli jej wyjaśnienia nie będą satysfakcjonujące, Komisja wyśle ponaglenie i przejdzie do drugiego etapu procedury. Trzeci etap to pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, którego sędziowie mogą zasądzać kary finansowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz