2018/01/30

DomPelenPomyslow.pl Ślinienie się podczas snu - co to oznacza?
Czy ślinienie się podczas snu jest czymś złym i problemem, na który powinniśmy zwracać uwagę? Czasami gdy budzimy się rano czujemy, że poduszka w miejscu, w którym spoczywała nasza głowa jest wilgotna. Czasami wręcz przebudzamy się w nocy i musimy otrzeć ślinę. Co to oznacza?

Ślinienie się podczas snu

Ostatnio w sieci popularny był artykuł o tym, że osoby, które ślinią się podczas snu powinny być szczęśliwe bo to oznacza, że organizm odpoczywa dobrze w głębokiej fasie snu REM. Jest to po części prawda, a ślinienie się podczas snu z pewnością nie jest zaletą, z której warto się cieszyć.
Dlaczego? Choćby z jednego prostego powodu – higieny naszego miejsca snu. Wilgotna powierzchnia poduszki to świetne miejsce do rozwoju grzybów lub innych mikroorganizmów, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu.
Dlaczego więc ślinimy się podczas snu? Z jednej strony może być to po prostu specyficzna cecha naszego ciała i nie wymaga to żadnego leczenia. Rozluźnienie mięśni podczas snu powoduje uchylenie się ust i wyciek śliny poza obręb jamy ustnej. Jednak ślinienie podczas snu może być objawem innych problemów, dlatego jeśli uważamy, że występuje zbyt często warto skonsultować to z lekarzem.

Co może oznaczać ślinienie się podczas snu

Zastanówmy się dlaczego nasze usta w trakcie snu się otwierają. Oprócz naturalnej techniki snu może to również być efekt np. niedoboru tlenu. W czasie snu nasz organizm również potrzebuje tlenu, gdy dochodzi do niedotlenienia musi on pobrać większą ilość powietrza poprzez oddychanie ustami.
Otwieranie ust w trakcie snu może być również spowodowane zmniejszonym napięciem mięśni podbródka. Wiele osób otwiera usta podczas spania z całkiem innych powodów, którymi może być np.
  1. nadwaga
  2. spożywanie alkoholu przed zaśnięciem
Lek. Jan Karol Cichecki zaleca również aby zastanowić się czy nie przyjmujemy jakiś leków z powodu chorób przewlekłych. Dr n. med. Ernest Kuchar zwraca uwagę, że nadmierne ślinienie się obserwujemy w dwóch sytuacjach: nadmiernego wytwarzania śliny oraz zaburzeń jej połykania.
Dorosły człowiek wytwarza w ciągu doby 1,5 litra śliny i mało kto zdaje sobie sprawę, że jest jej tak dużo. Większość z niej połykamy. Jednak niektóre osoby mogą wytwarzać więcej śliny w wyniku różnych przyczyn np. ciąży, refluksu czy choćby jedząc często kwaśne pokarmy.
Dlatego zaleca się najpierw obserwację w czym może pomóc nam bliska osoba. Sprawdźmy czy problem leży w nadmiernym wytwarzaniu śliny, czy problemów z połykaniem, a może po prostu jest taka nasza uroda i np. śpiąc na boku zupełnie bez powodu otwieramy usta, a w wyniku tego ślina najzwyczajniej w świecie wydostaje się na poduszkę.
Jeśli problem pojawia się sporadycznie nie ma raczej czym się przejmować. Jeśli jednak jest to bardzo częste należy skontaktować się z lekarzem i ustalić diagnostykę problemu.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego ślinienia się

  1. Spożywanie kwaśnych dań (np. przed snem)
  2. Spożywanie alkohlu
  3. Wady zgryzu
  4. Próchnica
  5. Stany zapalne jamy ustnej
  6. Ciało obce w drogach oddechowych
  7. Zatrucie pokarmowe
  8. Refluks żołądkowo-przełykowy
  9. Zaburzenia w układzie nerwowym
Jak widać problem jest dużo bardziej zróżnicowany i mówienie, że należy się cieszyć z tego, że ślinimy się przez sen jest nadmiernym uproszczeniem. Oczywiście może to oznaczać, że podczas głębokiego snu nasze ciało się rozluźnia, dobrze wypoczywamy i nasze usta otwierają się, a przez nie wypływa ślina. Jednak mimo wszystko należy baczniej przyjrzeć się problemowi i sprawdzić czy nie jest to jednak wynik jakiś problemów zdrowotnych.

Źródła:

  1. abczdrowie.pl
  2. abczdrowie.pl
  3. zapytajlekarza.mp.pl
  4. zdrowie.gazeta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz