2015/09/30

"Świecka szkoła" zebrała 100 tys. podpisów. Nadchodzi koniec finansowania religii z budżetu?

"Świecka szkoła" zebrała 100 tys. podpisów. Nadchodzi koniec finansowania religii z budżetu?

29-09-2015 , ostatnia aktualizacja 29-09-2015 16:51
Pod projektem obywatelskiej ustawy „Świecka szkoła” zebrano 100 tysięcy podpisów. Ustawą zakładającą zniesienie finansowania religii z budżetu państwa będzie więc musiał zająć się Sejm.
Według twórców projektu koszty wynagrodzenia katechetów i organizacji lekcji religii to rocznie nawet 1,4 mld zł. Chcieliby, aby ponosił je Kościół katolicki. – Płacimy koszty politycznego konsensusu, podczas gdy te pieniądze można by wydać na pomoc najbiedniejszym uczniom albo zajęcia dodatkowe. Nasze społeczeństwo jest ofiarą status quo, w ramach którego kolejne rządy chciały wynagrodzić Kościołowi katolickiemu lata prześladowania – tłumaczy współtwórca projektu Leszek Jażdżewski i zapowiada, że chce uczynić ze „Świeckiej szkoły” jeden z tematów przedwyborczej debaty.
Czy mu się uda? – PiS szumnie zapowiadał, że żaden obywatelski projekt nie trafi do sejmowej niszczarki. Poza tym nie mamy zamiaru szargać symboli, nie walczymy z religią. Ludzie, którzy złożyli podpisy pod naszym projektem, to nie żadni wojujący ateiści, ale osoby starsze, matki z dziećmi, często ludzie wierzący. Rozumieją, że zajęcia z religii nie muszą odbywać się w szkole, a jeśli już, to niekoniecznie musi płacić za nie państwo – dodaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz