2017/06/27

Nasze akcje Przyjmijmy tylko kobiety i dzieci? Błaszczak obnaża kłamstwa Platformy

Znalezione obrazy dla zapytania Nasze akcje Przyjmijmy tylko kobiety i dzieci? Błaszczak obnaża kłamstwa PlatformyDodano: 19.05.2017 [15:47]

foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Polska nie może w ramach mechanizmu relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci Nie jest prawdą twierdzenie posłów Platformy Obywatelskiej, w tym byłej premier Ewy Kopacz, że rząd koalicji PO-PSL wypracował mechanizm pozwalający przyjąć do Polski wyłącznie kobiety i dzieci - poinformował w komunikacie resort spraw wewnętrznych kierowany przez Mariusza Błaszczaka.

MSWiA tłumaczy, że - wbrew temu, co twierdzi PO - polski rząd nie ma możliwości wybierania osób według płci czy kategorii wiekowych przy relokacji z obozów dla uchodźców z Włoch i Grecji. Takie działanie byłoby traktowane przez instytucje unijne jak dyskryminacja i jest niemożliwe - wyjaśnia minister Błaszczak.

Resort tłumaczy, że listy osób przewidzianych do relokacji tworzone są na terenie Włoch i Grecji, a na ich ostateczny kształt Polska i inne kraje nie mają wpływu. "Jedyną sytuacją, w której można odmówić przyjęcia danej osoby, są względy bezpieczeństwa (np. w przypadku niemożliwości zweryfikowania tożsamości i autentyczności dokumentów). Polska delegowała do hotspotów w Grecji i we Włoszech oficerów łącznikowych. Ich zadaniem było sprawdzenie osób pod kątem bezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu weryfikacji żadna ze wskazanych przez służby greckie i włoskie osób nie spełniła wymagań bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie MSWiA.

Przypomnijmy - Tomasz Siemoniak, były szef MON w rządzie PO, mówił wczoraj w RMF FM:

Wróćmy do 2015 r. i najpierw walki premier Kopacz w Europie o to, żeby nie było automatycznego mechanizmu, a potem zgody na to, że określona kwota na polskich warunkach - kobiety, dzieci z terenów objętych wojną - może być przyjęta do PolskiPozostawiliśmy nowemu rządowi, nowej władzy bardzo dobry mechanizm: on pozwolił nie przyjąć nikogo, bo dokładnie w polskim ręku były decyzje co do tego, kto miałby się w Polsce pojawić.

Program unijny przewidujący relokację 160 tys. osób okazał się nieskuteczny. Do tej pory do innych krajów UE trafiło ok. 18 tys. uchodźców, co stanowi jedynie 11 proc. całości. Polska samodzielnie pomaga więc uchodźcom z Syrii i Iraku. W 2016 r. na działania humanitarne rząd przekazał kwotę około 119 mln zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz