2017/06/29

Armageddon nad Polską. Połamane drzewa, grad, zerwane dachy. Zobacz, czego dokonały niszczycielskie burze

W ciągu ostatnich 36 godzin strażacy interweniowali w całej Polsce prawe 1250 razy w związku z opadami deszczu, burzami i wichurami – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Burze i wichury, które przeszły nad Polską w środę i w czwartek dały się we znaki mieszkańcom kilku województw. W województwie mazowieckim strażacy interweniowali 350 razy, a w małopolskim ponad 100.Jak poinformował warszawski ratusz, część mieszkańców wszystkich dzielnic może mieć problem z dostępem do ciepłej wody i energii. W Zielonej Górze woda zalała budynki i drogi w centrum miasta. W niektórych miejscach sięgała nawet do pół metra wysokości.
Wielu mieszkańców województwa łódzkiego nie ma prądu.
Około południa burza przeszła nad Warszawą. Jak powiedział Frątczak, strażacy podjęli w związku z tym ok. 120 interwencji, nikt nie ucierpiał.
Najwięcej, jeśli chodzi o ostatnie godziny, straży mieli interwencji w woj. łódzkim, mazowieckim i opolskim. Większość interwencji, do których wyjeżdżali w środę i w czwartek strażacy, to – jak mówił Frątczak – połamane przez wichurę drzewa i konary, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych.

„W ciągu ostatniej doby silna wichura zerwała lub uszkodziła 71 dachów na 46 budynkach mieszkalnych” – dodał.
Straży wypompowywali także wodę z zalanych obiektów i ulic, silna wichura zerwała także kilkadziesiąt linii średniego napięcia, nastąpiła także konieczność wyłącznie prawie 400 stacji transformatorowych w całym kraju.
-„W wyniku burz, które przeszły nad Polską, wczoraj wieczorem i dziś w nocy bez prądu na godzinę 12 w czwartek pozostaje 18,5 tys. osób, z czego 8 tys. na Mazowszu. Zaś w woj. łódzkim bez prądu jest 5,3 tys. osób, głównie w obszarze Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Łódź, Pabianice, Żyrardów” – poinformował Frątczak.
-„Przed południem przeszła gwałtowna burza z silną wichurą i deszczem nad Tarnowem i powiatem tarnowskim w woj. małopolskim tam jest już ponad 90 interwencji strażaków i kilkanaście uszkodzonych lub zerwanych dachów” – powiedział. Dodał, że w Gromniku (woj. małopolskie) został ranny kierowca.
Frątczak poinformował, że wydane zostały ostrzeżenia w związku z burzami, wiatrem i deszczem dla woj. podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego; ostrzeżenie w związku z intensywnymi opadami deszczu wydano dla woj. lubuskiego.
Według informacji podanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa IMGW wydało ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu dla woj. dolnośląskiego, które obowiązuje do godz. 21 w czwartek, o burzach z gradem dla woj. warmińsko-mazurskiego małopolskiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego, które obowiązuje do godz. 19 w czwartek.
Zaś o burzach ostrzeżenie wydano dla woj. pomorskiego – obowiązuje do godz. 19 w czwartek.
W całym kraju od środy do godz. 14 w czwartek w związku z burzami i intensywnymi opadami strażacy interweniowali w całym kraju 1400 razy.
-„Trzy osoby zostały ranne, dwie w powiecie tarnowskim w miejscowości Gromnik, jedna w miejscowości Rychwałd, gdzie spadło drzewo na samochód osobowy” – poinformował Frątczak.
Poniżej filmy pokazujące jaką siłę posiada Matka Natura.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz