Jednym z najpopularniejszych rodzajów tego warzywa na świecie jest biała kapusta. Zawiera dużą ilość witamin, pierwiastków śladowych, kwasów organicznych, w tym witamin U, PP, A, grupy B, kwasu askorbinowego. Dzięki temu można ją stosować jako środek na choroby przewodu pokarmowego, nerek i serca, a ze względu na możliwość długotrwałego przechowywania w surowej postaci cieszy się zasłużoną popularnością przez cały rok.
Inną dobrze znaną odmianą kapusty jest kapusta włoska. Jest ona pod wieloma względami podobna do pierwszego gatunku, ale pod względem zawartości askorbigenu wyprzedziła wszystkie inne odmiany. Wielu uważa, że ta substancja ma właściwości przeciwnowotworowe, ale naukowcy nie potwierdzili jeszcze tego faktu.
Innym typem jest kapusta pekińska. Według indyjskich i chińskich naukowców, to warzywo różni się od białej kapusty tylko wyglądem i smakiem, a także jest trochę bogatsze w lizynę, czyli substancję, która wpływa na oczyszczanie krwi. Podobne zdanie eksperci mają o produktach wykonanych z kapusty. Koreańscy badacze odkryli, że podczas fermentacji w kapuście powstają nowe grupy biokomponentów, dlatego najbardziej użyteczną kapustą dla ludzi jest kapusta kiszona.
Stosując właściwą obróbkę cieplną należy pamiętać, żeby uzyskać doskonały smak produktów i zachować maksymalne korzyści z warzyw. Prawidłowe gotowanie warzyw oznacza zachowanie ich wartości odżywczej i smaku w jak największym stopniu. Eksperci podkreślają, że pożądane jest spożywanie warzyw raczej w surowej postaci, ale mają one również pewne zalety także po ugotowaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz