ŁOBEZ , filmowanie bez zgody właściciela !!!!!!!!
Taka sytuacja. Ludziska mają psy . Z pieskiem trzeba wyjść . Piesek wali kupę . Jeden posprząta po swoim pupilu inny nie . Różnie z tym bywa . Są osoby starsze , którym się nudzi i potrafią godzinami bezmyślnie gapić się w okno albo stać na balkonie . A nuż coś się wydarzy . Na moim osiedlu pewna znudzona facetka postanowiła się zabawić . Zabawa przednia ale ...... łamiąca prawo . Postanowiła się zabawić kosztem wyprowadzających swoje pupile na spacer . Nagrywa jak piesek robi kupę po czym wrzuca to do internetu a konkretnie na Facebooka . Zapomniała tylko o jednym . Umieszczenie wizerunku na publicznych stronach bez zgody właściciela jest karalne ..Osoba ta została poinformowana o tym że popełniła przestępstwo . Teraz czeka ją proces karny , wyrok i wysoka grzywna . Warto było ??? Jak widać nuda i brak zajęcia jest złym doradcą . A jeśli chcemy ukarać właścicieli czworonogów nie sprzątających po swoich pupilach wystarczy to zgłosić stosownym władzom . Ten sposób załatwiania sprawy nic nie daje bowiem jest poza prawem . Zastanówcie się zanim coś umieścicie w sieci , bo raz coś tam wrzucone pozostaje na zawsze . A skutki tego mogą być bardzo dotkliwe o czym niebawem się przekona pewna mieszkanka ŁOBZA z ul . Murarskiej .Gorliwość gorliwością ale używajmy mózgu , to nie boli a może zaoszczędzić kłopotów !!!!!!!
Wrzuciłeś czyjeś zdjęcie do internetu? Zobacz, co Ci grozi!
Publikacja zdjęć w internecie a ochrona wizerunku osoby fotografowanej
Publikacja zdjęć Internecie to nic innego jak rozpowszechnianie wizerunku osób na nich przedstawionych.
Zgodnie z brzmieniem art. 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
Przepisy nie zawierają definicji słowa "wizerunek". "Wizerunek to dostrzegalne, fizyczne cechy człowieka, tworzące jego wygląd i pozwalające na identyfikację osoby wśród innych ludzi" (E. Wojnacka, Prawo do wizerunku w ustawodawstwie polskim, ZNUJ PWiOWI zeszyt 56 z 1990 r.)
W orzecznictwie zwraca się uwagę, iż wizerunek oznacza utrwalenie w formie, np. fotografii, portretu, rysunku itp. Rozpoznawalnej podobizny danej osoby. Może obejmować także inne charakterystyczne elementy pozwalające na identyfikację danej osoby, jak, np. charakteryzacja, ubiór, sposób poruszania się, kontaktowania otoczeniem.
Prawo do ochrony wizerunku, o którym mowa w art. 81 cyt. wyżej ustawy, przysługuje jedynie osobom fizycznym. Przepisy nie przewidują wspólnego prawa do wizerunku. Publikując zdjęcie np. pary młodej, rodziny mamy więc do czynienia nie z jednym lecz z kilkoma wizerunkami wspólnie utrwalonymi.
Ustawodawca nie wskazuje formy w jakiej zgoda osoby na publikację winna zostać udzielona. Może być udzielone zarówno ustnie jak i pisemnie, jednakże zgoda musi być wyraźna i wskazywać czas trwania zezwolenia, nie można jej domniemywać. "Osoba jej udzielająca musi mieć pełną świadomość nie tylko formy przedstawienia jej wizerunku, ale także miejsca i czasu publikacji, zestawienia z innymi wizerunkami i towarzyszącego komentarza". (Wyrok SA w Warszawie z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I ACa 1044/97).
Następna stronaZgoda może być w każdym czasie odwołana, dlatego też warto w umowie uregulować ewentualne kwestie związane z cofnięciem zgody, np. poprzez wprowadzenie zapisów o karach umownych.
Ważne:
- nie można udzielić zgody abstrakcyjnej, tzn. "ogóle",
- osoba fotografowana może się sprzeciwić publikacji zdjęć (nie wyrazić zgody) bez podawania przyczyny,
- "osoba przedstawiona na zdjęciu fotograficznym może dowolnie ograniczyć zakres zezwolenia na jego rozpowszechnianie; zezwolić na publikację tylko w oznaczonym czasopiśmie i/lub tylko w związku z oznaczonymi czynnościami (np. w związku z określonym tekstem artykułu prasowego), wyznaczyć granice czasowe publikacji itp." (wyrok SA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2001 r., sygn. akt I ACa 957/01),
- "jeżeli osoba fotografowana wyraziła zgodę na publikację fotografii, dalsza publikacja jest dopuszczalna bez jej zgody, ale tylko pod warunkiem wskazania pierwotnego źródła publikacji i bez wprowadzania zmian w publikowanym zdjęciu, tzn. tylko z powołaniem okoliczności w jakich zostało ono wykonane i opublikowane po raz pierwszy,
- dla swego bezpieczeństwa fotograf winien zadbać, aby osoba fotografowana udzieliła zgody na publikacje wizerunku w formie pisemnej.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
- osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
- osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza,
- jeżeli osoba potrzymała umówioną zapłatę za pozowanie (np. modelki), chyba że wyraźnie się sprzeciwiła publikacji zdjęć lub zastrzegła sobie, iż bez jej zgody zdjęcie nie może zostać opublikowane - wskazanym jest posiadanie pisemnego pokwitowania odbioru pieniędzy przez osobę fotografowaną bądź odpowiedniej umowy cywilno-prawnej. Czyli jeżeli rozpowszechniamy w Internecie filmik z udziałem osób na nim uwalonych, musimy posiadać zgodę na rozpowszechnienie tego filmiku (trudną do udowodnienia przy filmowaniu bez zgody). Jednakowoż, o ile osoby utrwalone na nim są dziećmi, zgodę taka musi wyrazić ich opiekun prawny, czyli rodzice. Jak to stanowi Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 stycznia 1999 r. (sygn. akt I ACa 1089/98): „Wizerunek człowieka jest zgodnie z art. 23 kc zaliczany do jego dóbr osobistych podlegających ochronie niezależnie od tego, czy wskutek posłużenia się nim w sposób bezprawny, a więc bez zgody zainteresowanego, przez osobę trzecią doszło do naruszenia innych dóbr osobistych powoda, jak cześć czy godność. Zakres ochrony wizerunku człowieka w sposób szczegółowy określa art. 81 prawa autorskiego, który stanowi, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej” Publikowanie tego typu materiałów w internecie może również stanowić znamiona przestępstwa, o czym mówi artykuł 216 Kodeksu Karnego:§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz