2016/01/29

Przegłosowano ustawę Prawo o prokuraturze

Dodano: 29.01.2016 [07:41]
Przegłosowano ustawę Prawo o prokuraturze - niezalezna.pl
foto: TVP Info
W Sejmie przegłosowano projekt ustawy Prawo o prokuraturze, która przewiduje połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Prokuratury Apelacyjne mają zostać zlikwidowane. Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa, a w miejsce prokuratur apelacyjnych – prokuratury regionalne.

Z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej. Zgodnie z projektem, w Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach „o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym” – niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował prokurator generalny.

Na poziomie Prokuratury Krajowej funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach „najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów”. 

Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Projekt znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić - złożona wyłącznie z prokuratorów – Krajowa Rady Prokuratorów przy PG. Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Jawne mają być też – co do imienia i nazwiska - prokuratorskie oświadczenia majątkowe. 

Dziś zaplanowano posiedzenie senackich komisji: ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji, które mają zająć się przyjętymi ustawami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz