Nasz sposób mówienia nie tylko wpływa na to jak postrzegają nas inni, ale ma także potencjał kształtowania naszego zachowania i samopoczucia. Zastąpienie jednego słowa innym może wywołać ogromną różnicę w tym jak podchodzimy do swoich celów na co dzień.
Tak twierdzi Bernard Roth, profesor Uniwersytetu ze Stanford i szef Stanford’s Hasso Plattner Institute of Design. W swojej nowej książce „The Achievement Habit”, proponuje kilka lingwistycznych poprawek, które mogą sprawić, że będziemy osiągali lepsze samopoczucie. Oto dwie najprostsze:
- Zmień „ale” na „i”.
Być może często mówisz – Chcę iść do kina, ale mam coś do zrobienia.
Zamiast tego, Roth sugeruje, abyś powiedział – Chcę iść do kina i mam coś do zrobienia.
W swojej książce pisze – kiedy używasz słowa ale, tworzysz w sobie konflikt (a czasem i powód), który w rzeczywistości nie istnieje. Innymi słowy, możliwe jest pójście do kina, oraz równocześnie wykonanie swojej pracy – po prostu musisz znaleźć odpowiedni sposób.
Równocześnie, gdy używasz słowa i, twój umysł zaczyna zastanawiać się jak poradzić sobie z obiema częściami wypowiedzi. Być może obejrzysz krótszy film, a może zlecisz komuś część swojej pracy.
- Zmień „muszę na „chcę”.
Roth proponuje proste ćwiczenie – następnym razem, gdy pomyślisz „muszę”, zmień „muszę” na „chcę”.
To ćwiczenie bardzo pomaga ludziom uświadomić sobie, że to co robią w życiu – nawet te rzeczy, które uważają za nieprzyjemne – są w rzeczywistości tym, co sami wybrali.
Na przekład, jeden ze studentów Rotha miał poczucie, że musi odbyć dodatkowe zajęcia z matematyki dla potrzeb swojej pracy magisterskiej, mimo, że ich nie znosił. W którymś momencie po zrobieniu tego ćwiczenia, zdał sobie sprawę, że tak naprawdę chciał je zrobić, ponieważ korzyści z ukończenia wymaganych kursów przewyższały dyskomfort siedzenia na zajęciach, których nie lubił i które nie sprawiały mu przyjemności.
Obie „poprawki językowe” Rotha bazują na kluczowym składniku strategii rozwiązywania problemów zwanych „myśleniem projektowym” (ang. Desing Thinking). Stosując tę strategię, starasz się zakwestionować swoje automatyczne myślenie i zobaczyć rzeczy takimi jakie naprawdę są.
I kiedy tak eksperymentujesz ze swoim językiem i stylem wypowiadania się, możesz zdać sobie sprawę, że dany problem nie jest tak trudny do rozwiązania jak się wydaje, a ty masz dużo więcej możliwości świadomego kierowania swoim życiem, niż do tej pory sądziłeś.
Źródło: Shany Lebowitz businessinsider.in
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz