• Nawet 2 lata więzienia grożą pracodawcy za złamanie zakazu
• PiS zapowiada, że nie odrzuci projektu i skieruje go do prac w komisji.Dzisiaj w Sejmie Komitet Obywatelski NSZZ "Solidarność" złożył projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Podpisało go 350 tys. osób, zyskał on też poparcie polskich biskupów. Projekt zakłada zakaz handlu w niedzielę oraz ograniczenie sprzedaży do godz. 14.00 w Wielką Sobotę i wigilię Bożego Narodzenia (pod warunkiem, że nie wypada ona w niedzielę). Pracodawcom, którzy złamią ten zakaz, będzie groziła grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów PiS, Henryk Kowalczyk już zapowiedział, że nie odrzuci projektu w pierwszym czytaniu. Zostanie on skierowany do prac w komisji.
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę będzie groziła kara grzywny lub więzienia do 2 lat
Dowiedz się więcej:
Jakie sklepy będą otwarte?
Zgodnie z projektem, zakaz handlu będzie obejmował wszystkie sklepy, także stragany i sklepy internetowe. Będzie można handlować na portalach internetowych sprzedających towary, które "nie powstały w efekcie działalności produkcyjnej".
Otwarte mogą być:
- stacje benzynowe
- kioski do 50 mkw.
- kwiaciarnie
- apteki
- sklepy na lotniskach i dworcach
- punkty handlowe w szpitalach (do 25. mkw.)
- małe sklepy osiedlowe, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel
Z obawy, aby supermarkety nie otwierały placówek przy stacjach benzynowych, próbując obejść zakaz handlu, "Solidarność zamieściła w ustawie zapis, że sklep przy stacji paliw będzie mógł mieć maksymalnie 80 mkw. (w mieście), lub 150 mkw. (przy autostradzie).
Które niedziele będą handlowe?
W ciągu roku będzie siedem niedziel handlowych: dwie ostatnie niedziele w roku (przed świętami Bożego Narodzenia), ostatnia niedziela stycznia, czerwca i sierpnia oraz pierwsza niedziela lipca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz