2018/01/10

Co pomoże w walce z nieżytem nosa? Poznaj skuteczne sposoby na katar

Co pomoże w walce z nieżytem nosa? Poznaj skuteczne sposoby na katar
Katar to jeden z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Mimo, że z reguły jest niegroźny, potrafi solidnie dać w kość. Katar zaburza normalne funkcjonowanie, powoduje zmęczenie, utrudnia swobodne oddychanie, prowadzi do spadku sprawności intelektualnej, powoduje ból głowy, utrudnia zasypianie. Do typowych objawów kataru należy zatkany nos, częste kichanie i podrażnienie nosa. Katarem łatwo się zarazić. Wystarczy, że jedna osoba w naszym otoczeniu kicha, a w niedługim czasie kichamy i my. Katar nie jest przypadłością zagrażającą życiu. Nie oznacza to jednak, aby go lekceważyć. Warto wiedzieć, że zbyt długo utrzymujący się katar może doprowadzić do trudnego w leczeniu zapalenia zatok zarówno obocznych nosa, jak również zatok czołowych objawiających się silnym (często trudnym do wytrzymania) bólem głowy i okolic oczu. Sposobem na katar są nie tylko leki z aptecznej półki, ale także naturalne, domowe metody. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Skuteczny sposób na katar - inhalacje
Dobrym sposobem na pozbycie się uciążliwego kataru są inhalacje. Z powodzeniem możemy przeprowadzić je samodzielnie w domu. Te wykonane z ziół mają właściwości przeciwzapalne, odkażające i udrożniające zatkany nos. Szybko przynoszą ulgę i pozwalają swobodnie łapać oddech. Najlepsze są inhalacje z szałwii, tymianku, rumianku oraz lipy. Wystarczy jedno z wybranych ziół wsypać do miski, a następnie zalać gorącą wodą. Unoszącą się parę wdychamy przez około 10 minut. Inhalacje możemy przygotować także z olejków eterycznych. Dobrze sprawdzi się olejek eukaliptusowy, miętowy i sosnowy. Tego typu inhalacje zmniejszą obrzęk śluzówki, udrożnią przewody nosowe i rozrzedzą wydzielinę, ułatwiając jej odpływ.
Domowe sposoby na katar - olejki eteryczne
Olejki eteryczne kryją w sobie niezwykłe moce. Ważne, że można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów - nie tylko do przeprowadzania inhalacji. Olejki można dodawać do kąpieli i skrapiać nimi chusteczki higieniczne. Olejkami możemy skropić pościel, w której śpimy. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne plasterki nasączone olejkami eterycznymi. Takie plasterki nakleja się zazwyczaj na piżamę lub ubranie, gdyż można z nich korzystać zarówno nocą, jak i w ciągu dnia. W leczeniu kataru dobrze sprawdzą się też maści na bazie olejków eterycznych, zwłaszcza mentolowego. Używa się ich w dość prosty sposób - najczęściej wmasowując w klatkę piersiową tuż przed położeniem się spać. Ulatniające się nocą olejki eteryczne działają udrażniająco na zatkany nos i pomagają swobodnie oddychać.
Domowe sposoby na katar - nawilżanie powietrza
Suche powietrze bardzo podrażnia zdrową śluzówkę nosa, a co dopiero chorą. Warto więc pamiętać, aby walcząc z katarem intensywnie nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia nawilżającego, możemy uciec się do babcinych sposobów: rozwiesić w pokoju mokre ręczniki lub poustawiać pojemniki wypełnione wodą.
Inne domowe sposoby na katar
Wśród domowych sposobów na katar wymienia się także gorące kąpiele. Para z gorącej wody pomaga udrożnić zatkany nos i tym samym przywraca swobodniejsze oddychanie. Dobrze jest dodać do kąpieli odrobinę soli morskiej lub kilka kropel wspomnianych wcześniej olejków aromatycznych. Sposobem na katar jest także wylegiwanie się w łóżku w ciepłej piżamie i skarpetkach. Odpoczynek dobrze działa na nasz organizm i pomaga walczyć z przeziębieniem. Skuteczne sposoby na katar to także właściwe jedzenie. Chcąc skrócić czas trwania kataru należy wybierać produkty bogate w witaminę C. Pomocny będzie czosnek, który uznawany jest za naturalny antybiotyk i który to wykazuje działanie antybakteryjne. Pomocna będzie cebula, natka pietruszki (doskonałe źródło witaminy C) oraz chrzan. Jeśli chodzi o ten ostatni, to wystarczy posiadać słoiczek chrzanu i raz na jakiś czas wdychać jego zawartość. Może brzmi to trochę dziwnie, ale to jeden z najlepszych sposobów na katar. Przekrwienie przewodów nosowych zmniejszy imbir i mięta. Polecanymi substancjami o działaniu przeciwzapalnym, obok witaminy C, są również oleje rybne - głównie kwasy omega-3 oraz zioła: rumianek, szałwia, dziurawiec i czarny bez. W walce z katarem niezastąpione są również płyny. Szczególnie polecane są herbaty z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Wiele osób poleca domowy sposób na katar, jakim jest herbatka z majeranku. Aby ją sporządzić, wystarczy do filiżanki z wrzątkiem wsypać łyżeczkę tej przyprawy, przykryć talerzykiem i po kwadransie pić drobnymi łyczkami.
Pomoc z aptecznej półki
Domowe sposoby na katar zawsze warto uzupełnić profesjonalnymi preparatami. Szczególnie polecane są preparaty zawierające pseudoefydrynę i fenylefrynę. Zmniejszają one przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez kurczenie naczyń krwionośnych, a także skutecznie udrożniają drogi oddechowe. Dobrym rozwiązaniem są również leki, które w swoim składzie posiadają oksymetazolinę i ksylometazolinę. Ich działanie polega na obkurczeniu naczyń krwionośnych i łagodzeniu obrzęku błony śluzowej, w efekcie czego następuje zahamowanie cieknącego kataru i przywrócenie swobodnego oddychania. Leki na katar z pseudoefedryną i fenylefryną, a także oksymetazoliną i ksylometazoliną, jak na przykład Acatar, hamują katar i ułatwiają swobodne oddychanie, minimalizują kichanie i wszelkie inne nieprzyjemności związane z nieżytem nosa. Dzięki takim preparatom jak Acatar, nos zostaje udrożniony, a uciążliwy katar znika szybko i skutecznie. Warto w tym miejscu dodać, że Acatar dostępny jest zarówno w postaci wygodnej i dyskretnej tabletki (Acatar Acti-Tabs), jak również sprayu (Acatar Spray) i wody morskiej (Acatar Fast). Izotoniczny roztwór wody morskiej to sprawdzony i skuteczny sposób na katar. Nie tylko nawilża podrażniony nos, łagodzi śluzówkę, naturalnie odświeża, ale także działa przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz