Jak zapewnił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, przedstawiony projekt ustawy zakłada lepszą koordynację służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Głównym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo – na mocy zaprezentowanej ustawy – będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W nowych uprawnieniach służb i policji pojawiły się m.in. możliwość natychmiastowego wydalalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie, prawo do snajperskiego strzału (tak by zabić) dla policyjnych antyterrorystów w ramach operacji antyterrorystycznej, możliwość tymczasowego zamknięcia granic czy zatrzymanie podejrzewanych o terroryzm nawet na 14 dni.
Jednak niektóre zaproponowane przez obóz władzy przepisy budzą kontrowersje. Chodzi m.in. o nieograniczony dostęp do wszystkich dostępnych baz danych dla służb specjalnych, możliwość zawieszenia zgromadzeń publicznych czy wprowadzenie obowiązku okazania dowodu tożsamości przy nabywaniu kart SIM do telefonów na kartę.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że wprowadzenie w życie ustawy antyterrorystycznej wstępnie zaplanowano na maj tego roku, by zdążyć przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz