- Nie można poprzestać na kompromisie aborcyjnym z 1993 r. - czytamy w liście prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W najbliższą niedzielę komunikat KEP ws. "ochrony życia nienarodzonych" zostanie odczytany w kościołach. Hierarchowie od wygranej PiS w wyborach rzadko zabierali głos.
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Nie będzie to trudne - w Sejmie jest już obywatelski projekt zakazujący aborcji. Pierwszy raz pojawi się też zapis o karze dla kobiet, które zabiegowi usunięcia ciąży się poddadzą. Dotychczas kara groziła tylko lekarzowi lub osobie, która do usunięcia ciąży nakłania.
List w niedzielę w kościołach
Komunikat będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 3 kwietnia, tuż przed Dniem Świętości Życia. W tym roku, ze względu na święta wielkanocne, przypadająca zwykle 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego i obchody Dnia Świętości Życia będą miały miejsce w poniedziałek 4 kwietnia.
Ciążę można usuwać tylko w trzech przypadkach: gdy życie matki jest zagrożone, ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (czyli np. gwałtu) lub płód ma poważne wady genetyczne lub jest w sposób ciężki i nieodwracalny upośledzony. Tzw. "kompromis aborcyjny" zdaniem środowisk kobiecych i feministycznych nie jest żadnym kompromisem.
- Wypracowano go między Kościołem katolickim a politykami ponad głowami społeczeństwa. Od lat wiemy, że to skandal, a nie kompromis - mówiła nam pisarka i feministka Agnieszka Graff.
To zaskakujące oświadczenie - zwłaszcza w kontekście milczenia hierarchów ws. sporów o TK czy narastające podziały w społeczeństwie i ostatniego sondażu - Polacy są za liberalizowaniem prawa aborcyjnego, nie jego zaostrzaniem.
Oto treść całego komunikatu KEP:
Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: ,,Nie zabijaj!". Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050. Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.
Pod listem podpisani są: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki oraz bp Artur G. Miziński.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz