Czy aspiryna uchroni przed rakiem jelita grubego ? 123RF Najnowsze badania pokazują, że aspiryna to coś więcej niż tylko zwykły środek na przeziębienie czy ból. Okazuje się, że ten bardzo popularny środek może zapobiegać rozwojowi jednego z groźniejszych nowotworów. Wystarczy przyjmować jedną pigułkę dziennie, aby uchronić się przed chorobą.
Specjaliści dowiedli, że aspiryna skutecznie obniża poziom tzw. 2- hydroxyglutaratu,związku chemicznego uważanego za „twórcę” zmian nowotworowych.
Dr Cornelia UIrich , z Huntsman Cancer Institute w Salt Lake City, uważa, że aspiryna skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Niestety, duże dawki środka mogą prowadzić do poważnych krwawień z układu pokarmowego, dlatego konieczne jest opracowanie takiej dawki leku, która będzie zupełnie bezpieczna dla pacjentów. Dr Ulrich i jej zespół zastosował nową technikę do identyfikacji biochemicznej ścieżki tego groźnego związku. Celem testu było sprawdzenie jak zareaguje on na aspirynę. Podwyższony poziom tej substancji stwierdzono przy niektórych nowotworach krwi i mózgu. Czy pojawia się także przy innych nowotworach? Tu potrzebne są dodatkowe testy.
Pierwszy etap badania polegał na ocenie tzw. profili metabolicznych z krwi 40 osób, które przyjmowały aspirynę przez 60 dni. Okazało się, że badani zareagowali, tak jak oczekiwali tego badacze. Poziom groźnego związku zmniejszył się o 12 procent. U pacjentów z rakiem jelita spadł aż o 34 procent.
Wcześniejsze badania potwierdzały właściwości przeciwzapalne i anty-krzepnięcia aspiryny. Nowe badanie sugeruje, że aspiryna może odgrywać kluczową rolę w przeciwdziałaniu i profilaktyce raka jelita u osób będących w grupie ryzyka. Dr Ulrich podkreśla, że konieczne są kolejne badania. Wprowadzenie tej nowatorskiej terapii będzie możliwe dopiero wtedy, gdy uda się jednoznacznie potwierdzić skuteczność leku w zapobieganiu powstawania zmian nowotworowych w jelicie grubym .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz