2016/06/27

Wraca stary system edukacji. Koniec z gimnazjami! Zmiany też na poziomie szkół średnich

W ostatnich latach zmniejszył się w Polsce odsetek uczniów mających niski poziom umiejętności, czyli zagrożonych wykluczeniem społecznym. Według nauczycieli to efekt wprowadzenia gimnazjów, których likwidację rozważa rząd PiS. 
Na zdjęciu: część humanistyczna egzaminu w Gimnazjum nr 23 w Kielcach, 18 kwietnia 2016 r.
W ostatnich latach zmniejszył się w Polsce odsetek uczniów mających niski poziom umiejętności, czyli zagrożonych wykluczeniem społecznym. Według nauczycieli to efekt wprowadzenia gimnazjów, których likwidację rozważa rząd PiS. Na zdjęciu: część humanistyczna egzaminu w Gimnazjum nr... (PAWEŁ MAŁECKI)
1. Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w systemie edukacji
2. Szkoły wracają do starego systemu - 8 lat podstawówki i 4 lata liceum
3. Reformy w systemie szkolnictwa rozpoczną się w 2017 roku
Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV, i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego - to najważniejsze zmiany, jakie zapowiedziała dziś szefowa MEN Anna Zalewska. Reformy w systemie szkolnictwa rozpoczną się w 2017 roku. Klasy I i VII będą prowadzone według nowej podstawy programowej.
Dowiedz się więcej:

Jak będzie wyglądała nauka w podstawówce?

Jak powiedziała Zalewska, w klasach I-IV szkoły podstawowej będzie "poziom podstawowy", natomiast w klasach V-VIII - "poziom gimnazjalny".

Co się zmieni w szkołach średnich?

Uczniowie będą mieli do wybory czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi dzisiejsze szkoły zawodowe.

Kiedy wejdą w życie zmiany w szkolnictwie?

Przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII (odpowiadające obecnie I klasie gimnazjum) będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum lub szkoły podstawowej. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz