Pewne słowa w języku polskim sprawiają nam trudność. Nie tylko ich zapis, wymowa czy odmiana sprawiają nam kłopoty, lecz czasem również ich zastosowanie. Stara, dobra zasada mówi, żeby nie używać słów, których znaczenia nie jesteśmy do końca pewni. Warto najpierw sprawdzić, a potem mówić lub pisać.
Oto 10 słów, które bardzo często są stosowane błędnie.
Bynajmniej
Jeżeli można powiedzieć o "sztuce" popełniania błędów jezykowych, to klasyką w tej dziedzinie można nazwać niepoprawne używanie słowa "bynajmniej". Najczęściej zdarza nam się mylić "bynajmniej" z "przynajmniej" lub stosować jako partykułę podkreślającą potwierdzenie. Tymczasem słowa tego należy używać w dokładnie odwrotny sposób - jako partykułę podkreślającą przeczący charakter wypowiedzi (np. "Nie mam bynajmniej zamiaru się tym zajmować") lub samodzielnie - jako odrzucenie twierdzącej odpowiedzi lub przeczącą odpowiedź na zadane pytanie (np. "Czy już pan skończył?" "Bynajmniej"). O tym, jak nie stosować słowa "bynamniej" śpiewająco opowiedział Wojciech Młynarski.
Dedykowany
Dedykować można komuś książkę, obraz lub inne dzieło sztuki. I to wszystko. Często błędnie stosuje się to słowo zamiast zupełnie wystarczającego "przeznaczać". W ten sposób zdarza nam się dedykować rozwiązanie jakiemuś problemowi, dedykowane są kosmetyki danej grupie wiekowej itd.
Kolaboracja
Pierwotnie "kolaboracja" oznaczała w języku polskim każdą współpracę. W ten sposób chcielibyśmy najwidoczniej stosować to słowo i dziś. Stąd "kolaboracje" jednych artystów z drugimi czy jednej marki modowej z inną itd. Niestety, podczas II wojny światowej słowo zawężyło swoje znaczenie. Kolaborantami nazywano wtedy osoby współpracujące z okupantem. "Kolaboracja" ma więc wydźwięk negatywny, oznacza współpracę, owszem, ale z wrogiem.
Atencja
Jeśli zdarzyło wam się kiedyś cieszyć atencją to wspaniale, bo oznacza to, że ktoś darzył was wielkim szacunkiem. Jeżeli natomiast dotychczas wydawało wam się, że to oznaczało, iż udało wam się przyciągnąć czyjąś uwagę, to niestety, tak nie było. Wiele osób mylnie używa słowa "atencja", za co winić możemy popularność języka angielskiego, w którym podobne słowo "attention" znaczy właśnie "uwaga".
Tudzież
Tudzież jest spójnikiem, który możemy stosować podobnie, jak "oraz" czy "i". Często błędnie używany jest jednak zamiennie z "lub" czy "albo". Zresztą niektórzy językoznawcy uważają, że słowo "tudzież" jest już archaizmem i nie powinno się go już używać, chyba że stylizujemy naszą wypowiedź.
Jakby/tak jakby
Słowo "jakby" stało się jednym z największych natrętów współczesnej polszczyzny. Jego zadaniem jest osłabianie wydźwięku wyrazu, któremu towarzyszy. Kiedy więc chcemy wyrazić niepewność lub nie zabrzmieć zbyt zdecydowanie, możemy dodać "jakby". Często jednak umieszczamy to słowo tam, gdzie nie jest ono potrzebne.
Strasznie
To ciekawe, że akurat słowo oznaczające, że coś jest przerażające, stało się określeniem zastąpującym nam neutralne i spokojne "bardzo". I tak często "strasznie coś lubimy", kogoś uważamy za "strasznie ładnego" i zdarza nam sie nawet "strasznie cieszyć" z jakiegoś powodu. Ostatecznie możemy się "strasznie czegoś bać", bo tutaj nie występuje kontrast między zastosowanymi wyrazamy (słowo "strasznie" podkreśla jak negatywne jest doznanie). Ale raczej nie lubmy kogoś "strasznie".
Pretensjonalny
Dość często zdarza się, że przymiotnikiem "pretensjonalny" określamy kogoś, kto... ma pretensje. Niestety, choć mogłoby się to wydawać logiczne, język polski lubi płatać nam figle. "Pretensjonalny" to taki, który jest nienaturalny, sztuczny, świadczący o złym guście.
Generalnie
To jedno z najbardziej nadużywanych słów w języku polskim. Niektórzy zaczynają od niego co drugie zdanie. Tymczasem, jak tłumaczy prof. Bralczyk, stosowac je można w dwóch różnych sytuacjach: jako zamiennik słowa "ogólnie" lub jako zastępstwo dla słowa "całkowicie".
Dokładnie
Wiele osób stosuje słowo "dokładnie" jako odpowiedź twierdzącą na pytanie, np. "Postąpił nieelegancko" - "Dokładnie!". Tymczasem "dokładnie" oznacza uważnie, starannie. Używanie wyrazu w podobny sposób, jak w powyższym przykładzie, jest błędne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz