27 lipca będziemy mogli obserwować niezwykłe zjawisko na niebie. To wydarzenie jest gratką nie tylko dla pasjonatów astronomii. Zacznie się o 21:30 i potrwa prawie 2 godziny.
Zaćmienie Księżyca będzie świetnie widoczne na terenie całej Polski. O tym dlaczego jest tak niezwykłe mówi Stanisław Rokita z Planetarium Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu. “Zaćmienia Księżyca, również całkowite, możemy obserwować co kilka lat i można je obserwować z Polski. To będzie jednak wyjątkowo długie – będzie trwało godzinę i czterdzieści trzy minuty. Wynika to z faktu, że Księżyc będzie stosunkowo daleko od Ziemi – jego orbita ma kształt elipsy i w piątek będzie w pozycji znacznie od nas oddalonej. Kolejne takie długie zaćmienie będzie miało miejsce za ponad sto lat. Dodatkowo zbiega się ono z wielką opozycją Marsa, czyli będzie on dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce. Oznacza to, że poniżej tarczy Księżyca, który przyjmie czerwoną, brunatną lub brązową barwę, zobaczymy bardzo jasnoczerwony punkt – to będzie właśnie planeta Mars. Taki zbieg okoliczności, jak wyliczono, powtórzy się za 470 lat. Jakby tego było mało, w czasie fazy całkowitego zaćmienia, zobaczymy jeszcze przelatującą międzynarodową stację kosmiczną – około godz. 22.30 ponad horyzontem pojawi się jako bardzo jasny obiekt. Więc mamy pełną kumulację zjawisk kosmicznych” – mówi Stanisław Rokita.Zjawisko rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, ale sam początek nie będzie taki efektowny. Przez około godzinę cień będzie stopniowo nachodził na tarczę naszego satelity. Około godziny 21:30 Księżyc spowije ciemność i przez około 2 godziny będziemy mogli patrzeć na jego tarczę, która przyjmie czerwony lub brązowy kolor. Następnie będziemy mogli zaobserwować fazę wychodzenia Księżyca z cienia. Całe zaćmienie skończy się dopiero po północy.
Czy jest coś, co mogłoby przeszkodzić nam w obserwowaniu tego spektakularnego i niezwykłego zjawiska? Pogoda. Jeśli pojawią się chmury możemy niewiele zobaczyć. Trzymajmy więc kciuki za to, aby pogoda nie zrobiła nam żadnego psikusa Zjawisko rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, ale sam początek nie będzie taki efektowny. Przez około godzinę cień będzie stopniowo nachodził na tarczę naszego satelity. Około godziny 21:30 Księżyc spowije ciemność i przez około 2 godziny będziemy mogli patrzeć na jego tarczę, która przyjmie czerwony lub brązowy kolor. Następnie będziemy mogli zaobserwować fazę wychodzenia Księżyca z cienia. Całe zaćmienie skończy się dopiero po północy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz