2019/03/18

Zmiana czasu w 2019 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?Zmiana czasu już blisko. Niedługo będziemy musieli przedstawić zegarki na czas letni. Kiedy to nastąpi w 2019 roku? Zmiana czasu w tym roku przypada wyjątkowo późno, bo w ostatni dzień miesiąca - 31 marca. Rodzi się jednak wiele pytań. W którą stronę przestawiamy wskazówki zegara? Czy zmiana czasu będzie obowiązywać po raz ostatni? Odpowiadamy.
Zmiana czasu – polegająca na przestawianiu zegarów do przodu o godzinę między marcem a październikiem – obowiązuje od lat 70. ubiegłego wieku i dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ostatnio jednak toczy się mnóstwo debat na temat zasadności zmieniania czasu dwa razy w roku.

Zmiana czasu w UE. Parlament Europejski za zniesieniem

Zmiana czasu na letni i zimowy w UE powinna zostać zniesiona w 2021 roku. Państwa członkowskie będą mogły zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium. Jest to wynik marcowego głosowania w komisji transportu PE.
Państwa członkowskie będą zobowiązane powiadomić Komisję Europejską do kwietnia 2020, w jakim czasie chcą pozostać na stałe. W celu znalezienia najbardziej optymalnego rozwiązania dla każdego państwa członkowskiego komisja transportu i turystyki zaproponowała utworzenie tzw. zespołu koordynacyjnego składającego się z przedstawiciela danego państwa i wysokiego rangą urzędnika z KE. Ich zadaniem będzie omówienie i ocena potencjalnego wpływu decyzji danego kraju na funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy wskazówki zegara?

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę października. Teraz, w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca.
W tym roku zmiana czasu na letni nastąpi później niż zazwyczaj, bo dopiero 31 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3. Oznacza to, że będziemy mieli noc o godzinę krótszą.

Jakie są konsekwencje zmiany czasu?

Co dalej ze zmianą czasu? Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem takiej zmiany było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.
Komisja Europejska przyznaje, że obecnie cel zmiany czasu jest jednak znacznie mniej oczywisty: badania sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie. Zmiany czasu są coraz częściej kwestionowane przez obywateli, Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich.
W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największa liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Czy zmiana czasu jest kłopotliwa?

Zmiana czasu nieustannie związana jest z licznymi niedogodnościami. Do najważniejszych z nich należą: 
  • Ruch pociągów. Te wiosną są planowo spóźnione, by z kolei na jesień celowo stawać na godzinę 
  • Generowanie kosztów dot. systemów informatycznych, które nie są dostosowane do nowej godziny 
  • Kłopoty w sektorze bankowości, m.in. z zaburzonym przeliczaniem walut, kursów i księgowaniem przelewów 
  • Kłopoty w transporcie lotniczym, 
  • kóre wiążą się ze zmianą harmonogramów lotów 
  • Cierpi także organizm ludzki, który z każdą zmianą czasu musi dostosować się do innego trybu działania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz