2016/03/01


Screenshot 2016-03-01 at 07.32.00Zybertowicz: Zastanawiam się, czy marsz KOD nie jest kolejnym posunięciem Moskwy w wojnie hybrydowej

Screenshot 2016-03-01 at 07.32.00

Zybertowicz: Zastanawiam się, czy marsz KOD nie jest kolejnym posunięciem Moskwy w wojnie hybrydowej
– Zatruwanie umysłów [w ramach wojny hybrydowej] jest dopuszczalne. I zastanawiałem się, obserwując marsz KOD w ostatnią sobotę, niezależnie od najlepszych intencji większości pewnie uczestników, czy to nie jest kolejne posunięcie w wojnie hybrydowej [toczonej przez Moskwę] – stwierdził dziś w „Jeden na Jeden” prof. Andrzej Zybertowicz.
Prezydencki doradca ocenił demonstrację KOD w obronie Wałęsy:
„W momencie, gdy Komitet Obrony Demokracji demonstruje w obronie swojej wizji Trybunału Konstytucyjnego, wszystko rozgrywa się w ramach racjonalności, demokratycznego sporu. W momencie, gdy KOD demonstruje w obronie donosiciela, płatnego kapusia, człowieka, który kręcił, który w wolnej Polsce dysponuje wielkimi środkami finansowymi, obraża, niszczył ludzi, to co to znaczy? Wzywanie ludzi do solidarności z kłamstwem i pogardą wobec słabych, może wywołać nieodwracalne szkody psychiczne”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Witaj w Wikipedii,Wojna hybrydowa[edytuj]

Wojna hybrydowa – strategiatyp wojny, łącząca elementy wojen konwencjonalnejnieregularnejcybernetycznej i w zależności od definicji, także innych elementów destrukcyjnych[1][2]. Wojna hybrydowa, prowadzona bez oficjalnej deklaracji wojny, jest też niezwykle agresywną i złożoną formą prowadzenia działań wojennych[3]; m.in. pozwala ona agresorowi na całkowite lub częściowe uniknięcie odpowiedzialności prowadzenia takich działań[4].
Według innych definicji wojna hybrydowa to[5]:
  • współczesna odmiana wojny partyzanckiej prowadzona za pomocą współczesnych technologii wojskowych i metod mobilizacyjnych[5];
  • połączenie czterech odmian zagrożenia – tradycyjnego, nieregularnego, terroryzmu i technologii;
  • odmiana konfliktu asymetrycznego, prowadzonego na trzech arenach – bezpośredniej arenie działań wojskowych, propagandowej we własnym państwie i arenie propagandy międzynarodowej;
  • połączenie elementów wojny nieregularnej, domowej, sztucznie wywołanego powstania i terroryzmu;
  • jednoczesne użycie tradycyjnych metod prowadzenia wojny, działań nieregularnych, terroryzmu i zachowań kryminalnych na polu walki w celu osiągnięcia zysków politycznych.
Pierwsze przykłady wojny hybrydowej wywodzą się z lat 20. XX wieku[6]. Ówczesny Związek Radziecki prowadził takie działania przeciwko Polsce, Korei oraz Kolei Wschodniochińskiej[6]. Współczesnym przykładem jest wojna w Donbasie[6].   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz