Prace ekshumacyjne mają rozpocząć się 14 listopada nad ranem, na ich czas całkowicie zablokowany będzie dostęp na Wawel - donosi RMF FM. Stacja TVN24 informuje z kolei, że do ekshumacji dojdzie najprawdopodobniej w nocy z 14 na 15 listopada. Szczątki prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pod koniec listopada mają zostać przeprowadzone jeszcze co najmniej cztery ekshumacje: w Warszawie i Lublinie. Jak donosi rmf24.pl, wszystkie 83 ekshumacje mają zakończyć się do końca roku.

Rodziny przeciwne ekshumacjom

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa, która w tym roku przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.
RPO: rodziny niegodzące się na ekshumację bliskich mogą wystąpić do sądu
Stanowisko rzecznika to reakcja na apel ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej apelujących, "by uszanować spokój ich bliskich".
    "Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu" - głosi list otwarty do "wszystkich ludzi dobrej woli, duchownych i przedstawicieli władz", pod którym podpisało się ponad 200 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Chcą, "by uszanować spokój ich bliskich".
    Premier Beata Szydło oświadczyła w środę, że jeżeli prokuratura podjęła decyzję o konieczności przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, "to ani politycy, ani nikt inny nie może tutaj, ani ingerować, ani trudno to komentować". – Takie jest polskie prawo – odpowiedziała na pytanie, jak odnosi się do apelu krewnych części ofiar katastrofy o powstrzymanie ekshumacji.
    - Rodziny, które nie godzą się na ekshumację bliskich, mogą złożyć do sądu zażalenie na decyzję prokuratora – oświadczył z kolei wczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odpowiadając na apel rodzin. Podkreśla, że prawo nie może zamykać drogi sądowej w przypadku, gdy osoba bliska uważa, że zarządzenie przez prokuratora ekshumacji narusza kult osoby zmarłej.
    Bodnar przypomina też stanowisko Sądu Najwyższego, że "poszanowanie zwłok jest istotnym elementem kultury europejskiej, a także jednym z fundamentów doktryny Kościoła katolickiego, głoszącej, że ciało zmarłego powinno być traktowane »z szacunkiem i miłością«".

    Katastrofa smoleńska

    10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi: 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.