2017/06/21

Polska w czołówce eksporterów mebli

         Znalezione obrazy dla zapytania Polska w czołówce eksporterów mebli          Sytuacja polskiej branży meblarskiej jest najlepsza od kilku lat. Jedynym problemem jest brak rąk do pracy - informuje "Puls Biznesu".

"Potwierdzają to dynamicznie rosnące produkcja i eksport" - powiedział Grzegorz Kalinowski, dyrektor handlowy firmy Libro, cytowany w raporcie "Rynek meblarski w Polsce" przygotowanym przez KPMG.

Jak podaje gazeta, produkcja polskich fabryk meblarskich rośnie systematycznie od wielu lat. Jej średni roczny wzrost w latach 2010-15 wyniósł 8,7 proc., co oznacza, że był znacznie wyższy niż wzrost produkcji w całym polskim przemyśle w tym okresie.

Według ekspertów z KPMG, w zeszłym roku wartość tzw. produkcji sprzedanej polskiego przemysłu meblarskiego zwiększyła się o 6,9 proc. zbliżając się do 42 mld zł. W najbliższych latach produkcja ma nadal rosnąć, osiągając w roku 2020 prawie 50 mld zł.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na sytuację sektora jest eksport. Polska to obecnie globalnie czwarty eksporter mebli na świecie. Głównymi rynkami zbytu są Niemcy, Wlk. Brytania, Czechy oraz Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska jest też w gronie pięciu największych producentów mebli w UE, na czwartej pozycji i z szansami na awans - czytamy.

Krajowe meble kupują również Polacy. Jak donosi gazeta, w ciągu ostatnich trzech lat przeciętna rodzina wydała na ten cel 4,5 tys. zł. Najczęściej wyposażamy w meble pokoje dzieci, kuchnie i sypialnie.

Nie oznacza to, że przemysłu meblarskiego nie trapią żadne kłopoty. Zdaniem Kalinowskiego, problemem w najbliższych latach będzie brak rąk do pracy i jej rosnące koszty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz