2017/11/30

10 najtrudniejszych języków na świecie


10. Język walijski

Język walijski charakteryzuje się wysokim poziomem skomplikowania. Chodzi szczególnie o reguły ortograficzne, które trudno opanować. Jest językiem należącym do grupy brytańskiej języków celtyckich. Pomimo tego, że w Walii mieszka 3 miliony ludzi, to na świecie walijskim posługuje się zaledwie kilkaset tysięcy osób. Ponadto można wyodrębnić cztery jego dialekty: wenedocjański, domecki, gwencki oraz powyski.                                                                                                                                                            

9. Język albański

Na naszej liście znalazł się także język albański. Zaliczany jest do języków indoeuropejskich z grupy satem. Oceniany jest tako trudny do opanowania. Używany jest przez ok. 6,2 mln Albańczyków, którzy zamieszkują Albanię, Macedonię, Kosowo oraz Włochy i Grecję. W Kosowie i Macedonii język albański jest językiem urzędowym.                                                                                                                                                                    

8. Język hebrajski

Kolejnym trudnym językiem na naszej liście jest hebrajski. Jest nierozerwalnie związany z historią Żydów. Jest ich głównym językiem. Przez ponad trzy tysiące lat przeszedł bardzo wiele zmian pod względem leksykalnym, składniowym oraz morfologicznym. Posługuje się nim ok. 5 milionów ludzi na świecie.                                                                                                   

7. Język grecki

Język grecki jest jednym z najstarszych i jednocześnie najtrudniejszych języków. Jego struktura od wieków nie uległa wielkim zmianom. To język indoeuropejski z grupy helleńskiej. Był kiedyś ważnym językiem basenu Morza Śródziemnego. Greckim posługuje się około 15 milionów ludzi. Największe trudności w uczeniu się tego języka sprawia rozróżnienie i przyswojenie systemu zgłosek i dźwięków.                                                                                     

6. Język islandzki

Język islandzki to kolejny bardzo trudny język. Należy do grupy języków nordyckich i posługuje się nim ok. 320 tys. mieszkańców Islandii. Zapisuje się go w formie alfabetu łacińskiego. Duże trudności w nauce sprawia skomplikowany system gramatyczny oraz archaiczne słownictwo.                                                                                                                                  

5. Język tajski

Język tajski nie jest tak bardzo atrakcyjny jak sama Tajlandia, która jest często odwiedzana przez turystów. Tajski uchodzi za bardzo trudny do nauki. Ma skomplikowaną ortografię, wiele mnogich głosek i zbitek dźwięków. Polacy mają duże problemy z usłyszeniem niektórych w sposób poprawny. Tajski należy do rodziny języków dajskich i jest głównym oficjalnym językiem Tajlandii. Posługuje się nim ok. 46-50 milionów ludzi.                                                                                                                                                                   

4. Język wietnamski

Na naszej liście znalazł się także język wietnamski. Jest narodowym i oficjalnym językiem używanym w Wietnamie. Ma wiele wspólnych zapożyczeń od języka chińskiego. Należy do grupy języków austroazjatyckich. Zalicza się go do języków tonalnych, oznacza to, że każda sylaba ma konkretny ton. Jest także językiem izolującym. Posługuje się nim ok. 70 milionów osób.                                                                                                                                      

3. Język polski

Nasz język ojczysty jest zaliczany do najtrudniejszych języków na świecie. Należy do grupy języków zachodniosłowiańskich takich jak słowacki, kaszubski, czeski czy dolnołużycki. Jest także jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Posługuje się nim ok. 44 miliony ludzi na świecie.
Nauka naszego języka może stanowić wielkie wyzwanie dla niejednego obcokrajowca.                                                                                                                                                                                                       

2. Język arabski

Język arabski zaliczany jest do rodziny języków semickich. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim-od strony prawej do lewej. Początek języka arabskiego wiąże się z narodzinami islamu i przypada na VIII wiek p.n.e. Na początku był to język protoarabski z dialektami staroatabskimi, arabski klasyczny oraz arabski literacki. Posługuje się nim ok. 250 milionów ludzi. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo trudny do opanowania. Szczególnie jeżeli brać pod uwagę rzadką metodę słowotwórczą i arabskie rzeczowniki.                                                                                                                               

1. Język chiński

Za najtrudniejszy język świata uznawany jest język chiński. Posługuje się ok. 1,2 miliarda ludzi.
Obejmuje aż kilkadziesiąt tysięcy znaków, które poprzez swoje skomplikowanie nie dają się szybko opanować. Również relacje między pismem a mową nie są takie proste. Ponadto w języku chińskim znajduje się wiele homofonów, które da się rozróżnić dzięki kilku tonom-najczęściej czterem. Chiński zalicza się do rodziny chińsko-tybetańskiej. Istnieje aż kilkanaście języków chińskich.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz