Unia Europejska ustaliła jak będzie wolno spłukiwać wodę w klozecie
W trosce o środowisko specjaliści z Komisji Europejskiej wypracowali prawne ramy dla spłukiwania wody w toalecie. Lata badań i prac ekspertów pozwoliły określić tak istotne parametry, jak "objętość spłukania" (ang. "flush volume") oraz "mniejsza objętość spłukania" (ang. "reduced flush volume"). Dzięki temu wreszcie będzie można regulować "dziki" rynek sedesów. Nikt już nie spłucze zbyt wiele wody!Prace zespołu ekspertów ds. ochrony środowiska naturalnego przez ograniczenie zużycia wody używanej do spłukiwania toalet rozpoczęły się jeszcze w 201. roku. Odbyły się dwa oficjalne spotkania, w wyniku których powstał obszerny, 60-stronicowy raport techniczny. Obejmuje on badanie zachowań użytkowników, analizę rynku muszli klozetowych i pisuarów oraz, oczywiście, wnioski określające idealną spłuczkę.
Obecnie na rynku toalet panuje całkowity chaos. Eksperci Komisji Europejskiej zauważają, że w Holandii, a niedługo zapewne także we Francji i Portugalii nie będzie wolno montować spłuczek o pojemności mniejszej niż 6 litrów. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii standardy są zgoła odmienne - 6 litrów na jedno spłukanie to absolutne maksimum dla nowo instalowanych sedesów. Wyjątkiem na Wyspach są tylko stare domy, w których wiekowa instalacja sanitarna wymusza montowanie spłuczek o większym zużyciu wody na jedno spłukanie.by jakoś opanować ten ogromny bałagan, Komisja określiła standardy spłukiwania. Dla pisuarów określono, że najbardziej optymalna "objętość spłukania" wynosi 1 litr na każde spłukanie, podczas gdy dla muszli klozetowych współczynnik ten wynosi 5 litrów. Pozostaje jeszcze uzgodnić, co znaczy termin "objętość spłukania", ale i tutaj eksperci KE stanęli na wysokości zadania. W dokumencie z prac komisji czytamy, że "objętość spłukania" definiuje się jako "średnią arytmetyczną objętości jednego pełnego spłukania oraz trzech mniejszych spłukań".
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w toku prac komisji, ekspertom udało się ustalić, że "deski toaletowe nie mają wpływu na funkcjonalność produktu (sedesu - red.)" oraz "deski toaletowe często sprzedawane są osobno". Pojawiły się również wnioski, aby zużycie wody podczas spłukiwania ograniczyć do 0,5 litra/spłukanie dla pisuarów oraz 3 litrów/spłukanie dla sedesów. Te propozycje odrzucono jednak jako zbyt restrykcyjne.
Źródło: Raport KE (PDF)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz