Praca śledczych obnażyła, że wokół sądu apelacyjnego w Krakowie stworzono sieć firm powiązanych biznesowo i rodzinnie z byłymi pracownikami sądu. Schemat przestępczego działania zawsze był podobny. Firmom tym zlecano szkolenia lub remonty, które nigdy nie były wykonywane, ale z budżetu krakowskiej apelacji wypływały pieniądze. Straty szacuje się na 35 milionów złotych. Wcześniej zatrzymano byłego dyrektora sądu apelacyjnego, który zdaniem śledczych zorganizował proceder. Wśród osób, które usłyszały zarzuty, jest były księgowy i prezes SA. Więcej informacji na ten temat w głównym wydaniu „Wiadomości” o godzinie 19:30. Przeszukania mieszkań
Zatrzymani to dyrektorzy sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej.
– Trwają czynności prowadzone przez agentów z rzeszowskiej delegatury CBA, m.in. przeszukania w mieszkaniach tych osób. Wszyscy trafią do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszą zarzuty – wyjaśnił Piotr Kaczorek z CBA.
Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Grzegorz Zarański powiedział, że można powiedzieć, iż dziesięciu zatrzymanych to dyrektorzy z tych sądów, w których kilka miesięcy temu doszło do przeszukań w związku ze śledztwem. Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi potrwają najpewniej do wtorku.Byli i obecni dyrektorzy
Zatrzymani zostali: były dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Roman P., były dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Józef K., były dyrektor Sądu Rejonowego w Zakopanem Mirosław S. i siedmiu obecnie sprawujących funkcję dyrektorów trzech sądów okręgowych i czterech rejonowych. Zatrzymani to także pełniący funkcję dyrektorów sądów okręgowych: w Tarnowie Jacek G., w Kielcach Edward K., w Krakowie Bolesław R. oraz pełniący funkcję dyrektorów sądów rejonowych: w Oświęcimiu Andrzej Cz., w Chrzanowie Mariusz B., w Olkuszu Mateusz W. i w Wadowicach Ryszard P.
– Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym – wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. CBA i prokuratura nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Wcześniej w tym śledztwie 16 podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
źródło: TVP1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz