Policja pod nadzorem krakowskiej prokuratury zajmuje się sprawą "obrazy uczuć religijnych", do której miało dojść podczas spektaklu plenerowego "Neomonachomachia". Przesłuchano scenarzystę i reżysera spektaklu - pisze krakowska "Gazeta Wyborcza".Policja pod nadzorem krakowskiej prokuratury zajmuje się sprawą "obrazy uczuć religijnych". Jak pisze "Gazeta Wyborcza Kraków" przesłuchano już scenarzystę spektaklu Bronisława Maja i reżysera Jerzego Zonia. Pytano ich m.in. o intencje, jakie mieli, tworząc widowisko.
Satyra na życie polityczne
Twórcy są zszokowani. - "Neomonachomachia" w sposób właściwy satyrze broni nadużywanych przez uczestników sceny politycznej wartości - tłumaczy Bronisław Maj. A Jerzy Zoń dodaje: - Trzeba nie mieć poczucia humoru, żeby tak odebrać spektakl. Nie o obrazę uczuć tu chodzi, ale o zbijanie politycznego kapitału - czytamy na krakow.wyborcza.pl.
Teatr KTO wystawił "Neomonachomachię" na Rynku Głównym w październiku. Był to jeden ze spektakli pokazywanych podczas Nocy Poezji. Przedstawienie nawiązuje do dzieła Ignacego Krasickiego "Monachomachia" (poemat heroikomiczny z XVIII w. z podtytułem "Wojna mnichów"), ale i "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza. W założeniu miał być "parafrazą satyry na współczesne życie polityczne, religijne i obyczajowe".
Okrzyki: precz z komuną
Spektakl spodobał się większości publiczności. Ale nie wszystkim. Jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" pod koniec widowiska kilkunastoosobowa grupa widzów skandowała "Precz z komuną!, Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "Dziękuję za eurosocjalizm!".
"Mamono, Ciebie uwielbiamy"
Sześć osób złożyło do prokuratury doniesienie ws. obrazy uczuć religijnych. Ich zdaniem "sprofanowano pieśni religijne i patriotyczne" - m.in. podstawiono pod melodię pieśni "My, Pierwsza Brygada" słowa: "Mamono - ciebie uwielbiamy. I władzę - w niej do kasy klucz. Ojczyznę w sztandarach mamy, a w sercu - mamony głód". Dodatkowo wskazano na "haniebne" wykorzystanie melodii "Boże, coś Polskę" oraz kropidła i habitu (aktorzy występowali w strojach zakonnych). W tańcu zakonników dopatrzono się ruchów kopulacyjnych.
Za "obrazę uczuć religijnych" grozi do trzech lat więzienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz