2016/07/05

Gigantyczne honoraria lekarzy za promowanie leków




        medicaments-2-1519253                                 „Za działanie na rzecz koncernów farmaceutycznych 30 tys. pracowników medycznych dostało w sumie ponad 107 mln zł. 78 proc. z nich nie zgodziło się na publiczne ujawnienie tej współpracy i korzyści, jakie osiągnęli” - czytamy w „Dzienniku Gazeta Prawna”.
Po raz pierwszy doszło do ujawnienia przez firmy medyczne kwot, jakie te przekazały lekarzom. Dane dotyczą 2015 r. Informacje zdecydowały się ujawnić 32 przedsiębiorstwa zrzeszone w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Przekazywane przez firmy medyczne pieniądze były przeznaczane m.in. na opłaty za wykłady, prowadzenie zajęć na temat działania leków, doradztwo dla firm czy pokrycie kosztów udziału w kongresach medycznych. 
„Średnie honorarium wynosiło ok. 2 tys. zł, ale pojedyncze wypłaty były dużo wyższe, niektóre idą w dziesiątki tysięcy złotych. Być może zdarzały się i wyższe, jednak na ujawnienie swoich danych w Polsce zgodziło się zaledwie 22 proc. lekarzy. Dane reszty publikowano w raportach zbiorczych. Wiadomo jedynie, że ich średnie wynagrodzenie było wyższe o tysiąc złotych niż tych, którzy zgodzili się na publikację swoich nazwisk. Z puli 107 mln zł to na nich przeznaczono 86 proc. wydatków (ok. 92 mln zł)” - informuje „DGP”.
Liderem jeżeli chodzi o sumę pieniędzy przekazaną lekarzom jest firma Roche, która przekazała ponad 15 mln zł do 2,3 tys. lekarzy. Najmniej z kolei wydał koncern GSK - 31,6 tys. zł, który prowadził współpracę z 13 lekarzami. 
Wracając do firmy Roche, jedynie 5 proc. lekarzy z nią współpracujących zgodziło się na ujawnienie danych, a na pokazanie honorarium - proc.
Warto podkreślić różnicę jaka istnieje w skali współpracy z lekarzami w Polsce a w Austrii. Doskonałym przykładem jest firma Pierre Fabre. Jak podaje „DGP” „U nas wydała ok. 2 mln zł, kooperując z 3 tys. lekarzy. W Austrii ten sam koncern przeznaczył ok. 107 tys. zł i zatrudniał tylko 21 lekarzy”.
"Firmy podpisały kodeks przejrzystości, zgodnie z którym są zobowiązane ujawnić wszystkie transfery korzyści na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych i organizacji ochrony zdrowia" - tłumaczy Marzena Smolińska z Infarmy, polskiego odpowiednika EFPIA.
W opinii ekspertów, publikacja danych ma na celu poprawę reputacji, którą zachwiały liczne skandale.
„Jednak część specjalistów uważa, że obecnie obowiązujące zasady publikacji danych pokazują tylko fragment współpracy lekarzy z koncernami. A w dodatku ograniczenia łatwo ominąć. Jak? Na przykład poprzez zasponsorowanie przez firmę wydania publikacji w wydawnictwie medycznym” - czytamy.
kk/Dziennik Gazeta Prawna


Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/firmy-medyczne-ujawnily-ile-placa-lekarzom-za-promowanie-lekow,17380141685#ixzz4DYGi82ZA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz